مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » تشخیص بیماری » آزمایش غربالگری سرطان روده 

آزمایش غربالگری سرطان روده 

آزمایش غربالگری سرطان روده برای بررسی شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ و راست روده، انجام می‌شود. برای افرادی که در ریسک ابتلای متوسط به این سرطان هستند، توصیه می‌شود که از سن 45 تا 75 سالگی، این تست را انجام دهند. همچنین، انجام کولونوسکوپی هر ده سال یک بار پس از سن 45 سالگی، می‌تواند احتمال ابتلا و مرگ در اثر سرطان روده بزرگ را به شدت کاهش دهد.

سرطان روده بزرگ یکی از شایع‌ترین سرطان‌های جهان و ایران است و اگر سرطان پوست را در نظر نگیریم، در مقام چهارمین سرطان شایع در مردان و زنان در سراسر جهان قرار دارد. این سرطان همچنین سومین علت مرگ و میر مرتبط با سرطان در دنیاست. با این حال، با رعایت مراقبت‌های مناسب و با استفاده از روش‌های غربالگری، می‌توان از ابتلا به این سرطان جلوگیری کرد و در صورت شناسایی زودهنگام، درمان آن کاملاً ممکن است.

امروزه، برای غربالگری سرطان روده، روش‌های متنوعی طراحی شده است و با استفاده از تست‌های مختلف، پزشکان سعی می‌کنند شانس ابتلا به این سرطان را در مراحل پیش از سرطان شناسایی کنند. در نتیجه، انجام غربالگری سرطان روده برای افراد در ریسک ابتلای متوسط به این سرطان، بسیار مهم و ضروری است.

چرا غربالگری سرطان روده اهمیت دارد؟

سرطان روده، بدون در نظر گرفتن سرطان پوست، چهارمین سرطان شایع در جهان است و مرگ و میر نسبتاً بالایی دارد، حتی سومین رتبه در مرگ بر اثر سرطان در جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین، سن ابتلا به این سرطان در حال کاهش است و در سال‌های اخیر بیشتر در رده سنی جوانتر دیده می‌شود.

نرخ ابتلا به این بیماری در ایران نیز بالاست و هر ساله تقریباً ۵۰۰۰ نفر در این کشور در اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهند. با این حال، اگر این سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود، بسیار قابل درمان و حتی قابل پیشگیری است.

با در نظر گرفتن این آمار و روند ابتلا به این بیماری و قابلیت پیشگیری آن، انجام تست غربالگری سرطان روده بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند تغییرات قابل توجهی در سلامت جامعه ایجاد کند.

غربالگری سرطان روده

چه کسانی باید برای سرطان روده غربالگری شوند؟ 

CDC توصیه می‌کند که افرادی با ریسک متوسط ابتلا به سرطان روده بین سنین ۴۵ تا ۷۵ سال برای غربالگری سرطان روده مراجعه کنند. با این حال، تصمیم در مورد ادامه غربالگری پس از سن ۷۵ سالگی به عهده پزشک فرد می‌باشد.

در مورد افرادی که در ریسک متوسط قرار دارند، منظورمان افرادی است که شرایط زیر را ندارند:

  • سابقه شخصی ابتلا به سرطان کولورکتال یا نوع خاصی از پولیپ روده
  • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال
  • سابقه شخصی ابتلا به بیماری‌های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو روده
  • داشتن سندروم ارثی سرطان کولورکتال مانند پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یا سندروم لینچ (HNPCC) اثبات‌شده یا افرادی که مشکوک به داشتن این سندروم هستند
  • سابقه شخصی قرار گرفتن در معرض تشعشع در ناحیه شکمی یا لگنی برای درمان سرطانی دیگر.

جهت دریافت وقت ویزیت آزمایش غربالگری سرطان روده  توسط دکتر محمدرضا عباسی با شماره های 09903741900 یا 021-88211301 تماس بگیرید.

انواع تست های غربالگری سرطان روده 

تست‌های مورد استفاده برای غربالگری سرطان روده به دو دسته تست مبتنی بر مدفوع و تست‌های بصری یا ساختاری تقسیم می‌شوند. پولیپ‌ها و سرطان کولورکتال هر دو ممکن است باعث خونریزی شوند و حتی با وجود مقدار کمی خون در مدفوع، در آزمون‌های مدفوع شناسایی می‌شوند. در عوض، وجود خون در مدفوع نشانگر سرطان نیست و ممکن است به دلیل دیگری مانند هموروئید باشد.

در حال حاضر، سه نوع تست مدفوع توسط سازمان FDA برای غربالگری سرطان کولورکتال تایید شده‌اند. در این تست ها، نمونه مدفوع توسط بیمار با استفاده از کیت جمع‌آوری شده و سپس نمونه‌ها برای آزمایش به پزشک یا آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. اگر نتیجه این تست ها مثبت باشد، توصیه می‌شود که افراد برای انجام کولونوسکوپی مراجعه کنند.

۱. آزمایش gFOBT

۲. آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع یا FIT

۳. آزمایش FIT-DNA 

۴. کولونوسکوپی

۵. سی تی کولونوگرافی یا کولونوسکوپی مجازی 

۶. سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

۷. آزمایش DNA مبتنی بر خون یا بیوپسی مایع

۸. تنقیه باریم دابل کنتراست (DCBE)

۹. تک نمونه gFOBT

از چه سنی باید آزمایش غربالگری سرطان روده را انجام داد؟

توصیه می‌شود که افرادی که در ریسک متوسط ابتلا به سرطان روده قرار دارند، از سن ۴۵ سالگی با آزمایش‌های غربالگری برای این سرطان آغاز کنند. با این حال، اگر فردی در ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارد، پزشک ممکن است توصیه کند که آزمایش‌های غربالگری را از سنین پایین‌تری شروع کند.

چطور تشخیص بدهیم به تست غربالگری سرطان روده نیاز داریم؟

برای افراد معمولی که در ریسک متوسط برای ابتلا به سرطان روده قرار دارند، توصیه می‌شود که از سن ۴۵ سالگی با آزمایش‌های غربالگری برای این بیماری آغاز کنند. با این حال، اگر در خانواده شما افرادی هستند که سابقه ابتلا به سرطان روده، برخی از سندروم‌های ژنتیکی یا بیماری‌های روده‌ای دارند، یا شما خود دارای این سابقه‌ها هستید یا قبلا در ناحیه شکمی یا لگنی پرتودرمانی داشته‌اید، توصیه می‌شود که به زودی‌تر برای انجام آزمایش‌های غربالگری به پزشک مراجعه کنید.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *