مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » آندوسکوپی » آمادگی های قبل از آندوسکوپی در 5 مرحله

آمادگی های قبل از آندوسکوپی در 5 مرحله

آندوسکوپ یک دوربین کوچک است که در انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر قرار می گیرد. این توسط متخصصان گوارش (پزشکان متخصص در بیماری هایی که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد) برای مشاهده ساختارهای دستگاه گوارش در طی یک روش به نام آندوسکوپی استفاده می شود. اگر قرار است آندوسکوپی انجام دهید، دانستن اینکه چگونه برای آن آماده شوید می تواند مفید باشد. چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای کاهش تنش و آمادگی بهتر انجام دهید.

آمادگی های قبل از آندوسکوپی در 5 مرحله

فیلم آندوسکوپی بدون بیهوشی توسط دکتر محمدرضا عباسی:

با پزشک خود صحبت کنید

در مورد روش کار مطلع شوید. آندوسکوپی نیازهای مختلفی را برآورده می کند. پزشک شما ممکن است از آن برای ارزیابی علائمی مانند تهوع یا استفراغ استفاده کند، اما اگر این روش به شما توصیه شده است، دلیل آن را پیدا کنید. به غیر از ارزیابی علائم گوارشی، پزشک ممکن است آندوسکوپی را برای جمع آوری نمونه های بافتی توصیه کند. این معمولاً بیوپسی نامیده می شود.

نمونه های بافت به پزشک کمک می کند تا وضعیت شما را تشخیص دهد. آنها را می توان برای بیماری هایی مانند کم خونی و برخی سرطان ها آزمایش کرد. اگر پزشکتان آندوسکوپی را توصیه کرد فوراً وحشت نکنید. این یک روش رایج برای تشخیص بسیاری از بیماری ها است.

بدانید چه انتظاری دارید

از پزشک خود بپرسید که آندوسکوپی برای شما چه معنایی دارد. از آنها بخواهید منابع اضافی مانند بروشورها یا وب سایت های مفید را در اختیار شما قرار دهند. دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید به شما کمک می کند تا در مورد این روش احساس بهتری داشته باشید. پزشک به شما یک داروی سریع الاثر و کوتاه اثر می دهد تا شما را به آرامی بیهوش کند. تمام مراحل آندوسکوپی در یک روز انجام می شود و در مطب پزشک یا در اتاق معاینه انجام می شود.

در طول آندوسکوپی، شما به پشت یا پهلو دراز می‌کشید. آندوسکوپ (که شامل یک دوربین کوچک است) در دهان شما قرار می گیرد و مری شما را به سمت بالا فشار می دهد تا دوربین بتواند تصاویر را بگیرد. برای جمع آوری نمونه های بافت، پزشک از ابزارهای کوچک دیگری استفاده می کند. شما نمی توانید در طول عمل صحبت کنید، اما می توانید نفس بکشید.

نحوه آماده شدن برای آندوسکوپی

روش های مختلف را بدانید

باید بدانید که در حال حاضر 2 نوع آندوسکوپی وجود دارد. اولی آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی و دومی کولونوسکوپی است. روش دقیق مورد نیاز خود را از پزشک خود بپرسید.

  • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهده دستگاه گوارش فوقانی و از کولونوسکوپی برای مشاهده قسمت تحتانی دستگاه گوارش استفاده می شود. در طول آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی است که آندوسکوپ از طریق دهان وارد می شود تا به پزشک اجازه دهد علاوه بر مری، روده ها و معده را نیز مشاهده کند.
  • در طول کولونوسکوپی، دوربین به یک لوله انعطاف پذیر وارد شده در راست روده متصل می شود تا امکان معاینه روده بزرگ، کولون و رکتوم را فراهم کند.

این 2 روش برای تشخیص بیماری ها و ارزیابی علائم استفاده می شود. آنها رایج هستند و در یک روز انجام می شوند.

مصرف برخی داروها را متوقف کنید

برای آمادگی فیزیکی برای آندوسکوپی، چندین کار وجود دارد که باید انجام دهید. برخی از داروها می توانند با روش تداخل داشته باشند یا بر نتایج تأثیر بگذارند و مهم است که در مورد تمام درمان هایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از درمان ضد انعقاد استفاده می کنید، آن را در روزهای قبل از آندوسکوپی متوقف کنید. این داروها خطر خونریزی در طول عمل را افزایش می دهند.

ممکن است لازم باشد مصرف داروهای فشار خون خود را برای چند روز قطع کنید. از پزشک خود بخواهید دوزهای خاصی را که می توانید مصرف کنید. موضوع مکمل های غذایی را مطرح کنید. اگر ویتامین یا داروهای طبیعی مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. قبل از قطع هر گونه درمان، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از عمل ناشتا باشید

هدف از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی این است که به پزشک اجازه دهد دستگاه گوارش فوقانی شما را معاینه کند. برای به دست آوردن تصاویر واضح، بدن شما نباید حاوی غذا یا نوشیدنی باشد.

  • 8 ساعت قبل از آندوسکوپی از مصرف غذاهای جامد خودداری کنید. همچنین از جویدن آدامس خودداری کنید.
  • 8 ساعت قبل از عمل هیچ مایعی ننوشید، اما می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید مقدار کمی آب بنوشید.
  • برای افراد سیگاری، 6 ساعت قبل از آندوسکوپی از سیگار خودداری کنند. سیگار می تواند در نتایج اختلال ایجاد کند.
دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *