مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » انسداد روده + بررسی علل و راه های درمان

انسداد روده + بررسی علل و راه های درمان

انسداد روده یک انسداد جزئی یا کلی ترانزیت روده است که بسیار متفاوت از یبوست است و می تواند بسیار جدی باشد. انسداد روده یک انسداد جزئی یا کامل روده است که از عبور طبیعی مدفوع و گازها جلوگیری می کند. این همان چیزی است که آن را از یبوست که برای آن تداوم گاز وجود دارد متمایز می کند. این انسداد می تواند هم در روده کوچک و هم در روده بزرگ رخ دهد.

انسداد روده

انسداد روده باعث درد شدید شکم (به شکل گرفتگی هایی می شود که به صورت دوره ای عود می کند)، نفخ، حالت تهوع و استفراغ می شود. انسداد گاز علت نفخ قابل توجه و دردناک روده است. اگر به بدن کمک نکنیم تا از شر این گاز خلاص شود، باعث ایجاد درد در دستگاه گوارش می شود. اگر این انسداد درمان نشود می تواند منجر به تخریب دستگاه گوارش (نکروز)، ترکیدن روده، پریتونیت یا حتی مرگ بیمار شود.

منشأ انسداد چیست؟

دو دسته اصلی را باید تشخیص داد: علل مکانیکی و علل عملکردی.

علل مکانیکی

در مورد علل مکانیکی، مانعی است که عبور و مرور را مسدود می کند. بیشتر اوقات این چسبندگی های روده ای هستند که وارد عمل می شوند. اینها بافت های فیبری هستند که در حفره شکم یافت می شوند، گاهی اوقات در بدو تولد، اما اغلب پس از جراحی. این بافت ها در نهایت می توانند به دیواره روده متصل شوند و باعث انسداد شوند. فتق و تومور نیز از علل نسبتاً شایع انسداد هستند. به ندرت، انسداد می تواند به دلیل پیچ خوردن لوله روده روی خود (ولولوس)، بیماری های التهابی مزمن، مانند بیماری کرون یا حتی پلاک های مدفوع (نهفتگی مدفوع) در روده بزرگ ایجاد شود.

در روده کوچک، چسبندگی روده عامل اصلی انسداد مکانیکی است. چسبندگی روده، بافت فیبری است که در حفره شکم، گاهی اوقات در بدو تولد، اما اغلب پس از جراحی، یافت می شود. این بافت ها در نهایت می توانند به دیواره روده متصل شوند و باعث انسداد شوند.

فتق و تومورها نیز از علل نسبتاً شایع انسداد مکانیکی روده کوچک هستند. به ندرت، این به دلیل باریک شدن غیرطبیعی در خروجی معده، پیچ خوردن لوله روده روی خود (ولولوس)، بیماری های التهابی مزمن مانند بیماری کرون، یا برگشت بخشی از روده به داخل معده ایجاد می شود. دیگر (در اصطلاح پزشکی انواژیناسیون).

علل مکانیکی

هنگامی که منشأ مکانیکی نداشته باشد، انسداد روده به دلیل عملکرد نادرست روده ایجاد می شود. دومی ها دیگر قادر به انتقال مواد یا گازها نیستند، بدون اینکه هیچ مانع فیزیکی وجود داشته باشد. مدفوع به نوعی جلو نمی رود و راکد می شود. به این ایلئوس فلجی یا شبه انسداد روده می گویند. این نوع انسداد اغلب پس از جراحی روده رخ می دهد.

عوارض احتمالی انسداد روده

اگر انسداد روده به موقع درمان نشود، می تواند تحلیل رفته و منجر به مرگ (نکروز) بخشی از روده شود که مسدود شده است. سوراخ شدن روده می تواند منجر به پریتونیت شود و منجر به عفونت های جدی و حتی مرگ شود.

علائم انسداد روده چیست؟

انسداد عمدتاً با قطع اجابت مزاج یا یبوست و با مشکل در تخلیه گازها ظاهر می شود. اما گاهی اوقات در ابتدا این انسداد پنهان است زیرا بخشی از روده به تخلیه خود ادامه می دهد. اگر انسداد در راست روده باشد، سریعتر تشخیص داده می شود.

به محض اینکه فرد دیگر نتواند مدفوع و گاز را تخلیه کند، علائم دیگری در او ایجاد می شود. شایع ترین آنها دردهای شکمی است. مشخصه این موارد گاهی اوقات گرفتگی شدید یا اتساع شکم است. سپس می آید، یا در همان زمان، حالت تهوع و استفراغ. با فرکانس های مختلف، آنها به دلیل تجمع غذا در معده ناشی از انسداد هستند.

علائم دیگری مانند کم آبی بدن (به دلیل استفراغ)، اسهال (در صورت انسداد جزئی روده) و خشکی دهان نیز ممکن است رخ دهد. همچنین اتفاق می افتد که بیمار دچار تب می شود. این معمولا در مورد پریتونیت رخ می دهد.

علائم انسداد روده چیست؟

آیا درمان در همه موارد یکسان است؟

این بستگی به نوع انسداد و علت آن دارد.

برای یک انسداد مکانیکی، مانند وجود انسداد در داخل روده کوچک یا کولون، انسداد ممکن است به شکل سنگ‌های مجرای صفراوی باشد که انباشته شده و مجرای روده را مسدود می‌کنند که به آن ایلئوس سنگ صفراوی می‌گویند. این مانع همچنین می تواند از داخل دیواره روده مانند توموری که مسیر عبور را مسدود می کند ایجاد شود. این مشکل همچنین می تواند پس از عمل گوارشی رخ دهد، زمانی که جای زخم باعث ایجاد نوعی افسار می شود که روده را خفه می کند و از پیشرفت مدفوع جلوگیری می کند.

در زمینه علل عملکردی که با تنبلی دستگاه گوارش مرتبط است، درمان شامل استراحت دادن به دستگاه گوارش است تا به تدریج فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرد.

چگونه از انسداد روده جلوگیری کنیم؟

برای علل عملکردی، باید یک رژیم غذایی متنوع بر اساس میوه ها و سبزیجات و محدود کردن مصرف الکل ضروری باشد. همچنین لازم به ذکر است که داروهای خاص، به ویژه مسکن ها، انسداد عملکردی را تقویت می کنند. با توجه به علل مکانیکی که یکی از علل اصلی آن سرطان است، لازم است که به طور منظم پیگیری پزشکی و شرکت در غربالگری سراسری سرطان کولورکتال (هموکالت) صورت گیرد. این شامل آنالیز نمونه مدفوع برای تشخیص خون از سن 50 سالگی است. اگر چنین است، پس به کولونوسکوپی نیاز خواهید داشت.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
  1. محمد

    با سلام ممنون بابت توضیحات
    بنده نمیدونم به این مشکل دچار هستم یا نه
    چون درد آنچنانی ندارم وفقط صبح ها که از خواب بیدار میشم تا چند ساعت حالت گرفتگی داره معدم و احساس نفخ شدید هم دارم معمولا اما موقعی که میخوام دفع کنم با هر چقد زور دفع نمیشن و هر چند دقیقه کم میتوانم دفعش کنم

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *