مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » مجاری صفراوی؛ انسداد تا سرطان

مجاری صفراوی؛ انسداد تا سرطان

برخی از افراد به دلایل مختلفی با عارضه انسداد مجاری صفراوی مواجه می شوند. به علت پیامد های منفی و نیز خطرناکی که در اثر بروز انسداد مجاری صفراوی رخ می دهد باید با علائم و نشانه های مجاری صفراوی آشنا باشید. آگاهی از این نوع اختلال یا بیماری باعث می شود که روند تشخیص و درمان آن بهنگام انجام شود. به میزانی که درمان این عارضه سریع تر انجام شود می توان به موفقیت روند درمان امیدوار بود.

مجاری صفراوی

مهم ترین کاربرد صفرا جهت هضم غذا و چربی های بدن می باشد. صفرا در داخل کبد ترشح می شود و در داخل مجاری صفراوی منتقل می شود.

مجاری صفراوی مشابه کیسه صفرا سبز رنگ است.

انسداد مجرای صفراوی به هر دلیلی باعث می شود که در مسیر ورود صفرا به داخل روده مانع وجود داشته باشد. در نتیجه مواد داخل صفرا که بیلی روبین نام دارد وارد خون انسان شود. ورود ماده بیلی روبین به داخل خون می تواند منجر به بروز پیامد های خطرناکی باشد.

بیشتر بخوانید: آندوسکوپی معده


عوارض و علائم انسداد مجاری صفراوی

همانطور که گفته شد صفرا باید وارد خون شود اما در صورت وجود مانع ماده بیلی روبین وارد خون می شود. در نتیجه با علامت ها و نشانه هایی روبرو خواهیم شد که عارضه های ناشی از انسداد مجرای صفراوی است. مثل:

 • زرد شدن پوست
 • زرد شدن چشم ها
 • خارش خفیف در بافت های بدنی
 • تیره شدن ادرار
 • روشن شدن رنگ مدفوع به طور شدید و غیر طبیعی
 • درد در بخش های بالایی شکمی
 • تب کردن و لرز داشتن

علل و عوامل انسداد مجاری صفراوی

علت های مختلفی باعث می شود که مسیر صفرا مسدود شود از جمله:

 • سنگ کیسه صفرا: شایع ترین علت مسدود شدن مجرای صفراوی سنگ صفرا است. در اغلب موارد سنگ های ریزی در مجاری صفرا مانع از حرکت طبیعی صفرا می شود.  همین سنگ ها عاملی بر بروز دردهای شکمی نیز می شود.
 • باریک تر شدن مجاری صفراوی: در مواردی ممکن است که مجاری صفراوری باریک و نازک تر از حد طبیعی باشد. این عارضه ناشی از انجام جراحی کیسه صفرا و مجاری صفراوی است.
 • سرطان مجاری صفراوی:  زمانی که تومور در مسیر صفراوی ایجاد شود باعث مشدود شدن مجاری می گردد.
 • فشار وارد شدن به مجاری صفراوی از بخش های بیرونی: در برخی از موارد مشاهده شده است که سرطان لوزالمعده و یا التهاب لوزالمعده باعث افزایش فشار و نیز تنگ شدن مجاری صفراوی شده اند.

انسداد مجاری صفراوی چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا با شرح حال گیری از بیمار و بررسی ظهورات بالینی و علائمی که فرد تجربه می کند می توانند تشخیص اولیه ای داشته باشند.

سپس برخی از آزمایشات از جمله آزمایش های تشخیصی سنگ صفرا از دیگر روش های تشخیص انسداد مجاری صفراوی است.

تصویر برداری از مجاری صفراوی و اندوسکوپی از دیگر روش های تشخیصی هستند که در مسیر یقین نسبت به بروز این عارضه به متخصصین کمک می کند.

تشخیص این مساله بسیار به روند درمان کمک می کند. بنابراین روند تشخیص با دقت انجام می شود تا بهترین روش درمانی انتخاب شود.


انسداد مجاری صفراوی چگونه درمان می شود؟

اولین اقدامی که در جهت درمان موفق انسداد مجاری صفراوی باید انجام شود تشخیص علت اصلی و دقیق انسداد مجاری صفراوی است. سپس روش درمان متناسب با مشکل ایجاد شده انتخاب می شود.

 • جراحی: روش درمانی جراحی برای رفع انسداد مجاری صفراوی زمانی کاربرد دارد که عامل مسدود شدن مجاری صفراوی سنگ صفرا باشد.

در این موارد پزشک متخصص گوارش و کبد با تجویز جراحی می تواند سنگ هایی که در مجراها گیر کرد اند را تخلیه کنند.

 • آندوسکوپی: در این روش با استفاده از لوله ای باریک می توانند عامل انسداد را برطرف کنند. لوله ای که وارد مجاری صفراوی می شود انعطاف پذیر است و با راه یافتن به بخش های مختلف مجاری تنفسی تمامی عوامل انسداد را از بین می برد.
 • درمان دارویی: در درمان دارویی با استفاده از انواع ویتامین ها می توانند خارش ناشی از انسداد مجاری صفراوی را برطرف کنند. در واقع افرادی که با انسداد مجاری صفراوی روبرو هستند به اندازه کافی و نیاز بدن شان ویتامین ها را جذب نمی کنند بنابراین باید با استفاده از داروها کمبود ویتامین بدن این افراد را جبران کرد.

کلام آخر

در صورتی که دچار انسداد مجاری صفراوی شدید، نگران نباشید. این مشکل درمان دارد تنها باید به موقع از روی علائم آن را تشخیص بدهید و به بهترین متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. درصورتی که سوالی در خصوص این بیماری داشتید می توانید از طریق کادر زیر از دکتر محمدرضا عباسی فوق تخصص گوارش و کبد بپرسید

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۷ دیدگاه ها
 1. محمد

  با عرض سلام و ادب
  آبان سال پیش کوله سیستکتومی انجام دادم، اخیرا و پس از یک سال در چکاپ روتین متوجه شدن آنزیم های کبدی افزایش داشته، alt=299, ast=60, alp=408
  البته alpطبق محدوده اعلام شده توسط آزمایشگاه مربوطه در حد نرمال گزارش شده است.

  سونو انجام دادم ، همه چیز طبیعی اعلام شد.
  در ضمن زخم اثنی عشر به دلیل به دلیل هلیکوباکتری هم دارم، که دردهایی مشابه درد سنگ کیسه صفرا که داشتم دارد هر از چندگاهی

  پاسخ
  • محمد همائی

   سلام گشادی مجاری صفراوی درون کبدی دارم
   بدون علائم خاصی بجز شکم درد گهگاه علت چی می تونه باشه درمانی داره

   پاسخ
  • Zahra

   سلام خسته نباشید
   مامان بزرگم 75سال دارن سال 1399و1400دچار سرطان تخمدان شدن و تا برج 9شمیی درمانی میشدن بعد از برج 9تا حالا از داروی خارجی زکریا استفاده میکردند،قرار شده این ماه استفاده نکن و از داروی قبلی استفاده کنن..
   این سونگرافی هست…👇
   مقداری زیادی مایع آزاد در حفره شکم و لگن وجود دارد
   افرایش در ضخامت امتوم و پریتوئن جداری و احشانی دیده میشود ک میتواند مطرح کننده seeding پریتوئن باشد
   نواحی هیپواکوئیک بزرگ ترین آن اندازه در حدود 5*10 میلیمتر دارد در پارانشیم کبد دیده میشود مطرح کننده متاستاز کبدی میباشید
   کبد حدود اندازه طبیعی دارد
   افرایش خفیف در اکوی پارانشیم کبد مطرح کننده ‌fatty liver mild می باشد
   مجاری صفراوی داخل کبد پورت و CBD طبیعی هستند
   کیسه صفرا انداره و ضخامت جدار طبیعی داشته مقداری اسلاژدر داخل کیسه صفرا دیده می‌شود
   طحال انداره و اکوی پازانشیم طبیعی دارد پانکراس و نواحی پارآثورت و پاراکاوال طبیعی هستد
   کلیه چپ طولی حدود 10سانتیمتر دارد و ضخامت کورتکس آن 16 میلیمتر است
   کلیه راست طولی حدودی 9/5 سانتی متر دارد وضخامت کورتکس این کلیه 17میلمتر است
   افزایش خفیف در اکوی کورتکس هر دو کلیه دیده میشود ولی افتراق کورتیکو مدولری هر دو کلیه در حد طبیعی است
   سنگ توده و هیدرونفروز در کلیه دیده نشد
   ارگانوگالی، آدنوپاتی پاراائورتیک روئن نمیشود

   میشه بگید اوضاعشون چجوریه با درمان خوب میشن؟!

   پاسخ
 2. لیلا اکبرزاده

  سلام برادرم ۳۵ سالشه و هیچ مشکلی نداشت تا سه ماه قبل با درد شکمی دکتر مراجعه کرد و بعد از سونو و ام ار ای متوجه شدن متاسفانه 😞😞😞سیروز کبد و سرطان کبد که متاستاز هست داره دکترها اصلا باورشون نمیشد که این مشکل برای این شخص باشه چون هیچ علائمی نداشت نه زردی نه بی اشتهایی هیچ تا اینکه کمسیون امام خمینی که گذاشتن و قرارشد ابتدا آمبولیزاسیون ورید پورت و بعد چند جلسه کموتراپی و سپس جراحی که بعد لز امبولیزلسیون برادرم دچار زردی شد و آمبولی ریه که زردی روز به روز بدتر شد و ما از دکترشون پرسیدیم گفتن مشکلی نیست و طبیعیه تا ما به شیراز رفتیم خدمت دکتر اقبالیان ایشون داشتن وقت عمل رو میزدن که آزمایش آخر که برادرم برا امبولی ریه بیمارستان گرفته بودن و دید و گفت با این زردی نمیشه عمل کرد و ما تهرلن رفتیم پیش دکتر آنکولوژی و ایشون گفت چیزی که الان من میبینم زردی بالای ۲۵ هست برید استنت بزارین زردی امد پایین بیاریدش استنت رو که گذاشتیم برادرم بخاطر دردهای زیاد برا استنت از غذا افتاد و روز به روز لاغرتر شد و الان حتی نمیتونه رو پاش بایسته خلاصه بعد از سه هفته از گذشت استنت آز داد و بیلی رویین ۱۰ و ۱۲ بود دکتر گفت باید پایین تر بیاد و ما مجدد دو هفته بعدش از دادیم که یکیش شده بود ۸ و دیگری ۱۴ یعنی یکی از زردیها دوتا بالا رفته بود و دیگری دوتاش پایین خلاصه زردی پلیین نیومده و ما هنور نتونستیم درمانشو شروع کنیم تو رو خدا راهنمایی کنید چیکار میتونیم براش بکنیم که زودتر درمانش و شروع کنیم؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • داود شاه پسندی

   سلام جناب دکتر من ۵۷ سالم در خرداد ماه ۱۴۰۱ مجرا صفراوی را دوبار ercp انجام دادم بار اول سنگ خارج نشد دکتر گفت یه خراش دادم تا فردا ببینیم چی میشه سپس روز بعد مجدا ercpشدم و سنگ خارج شد وبلافاصله روز بعد اتاق عمل برده و کیسه صفرا خارج شد الان بعداز گذشت ۸ ماه محل سمت راست زیر دنده ام و مخصوصا پشتم حالت قولنچ و درد دارم آیا ممکن است که مجرای صفراوی انسداد داشته باشد و یا مشگلی در کبد هست؟ با سپاس از شما

   پاسخ
 3. محمد همائی

  سلام آقای دکتر من با علائم درد شکمی به دکتر مراجعه کردم در آزمایش خون آنزیم کبدی Alt وAsTدوبرابر حد نرمال شده بود لذا دکتر سونوگرافی کامل شکم ولگن نوشت در سونوتشخیص گشادی مجاری کبدی inter hepatic دادند الان برام درخواست MRCp دادند آیا میتونه بدلیل سرطان باشه ضمنا من 6سال قبل مبتلا به هپاتیت B شدم. که بدلیل زدن واکسن بهبود پیدا کردم 64 سالمه خواهش میکنم راهنمایی کنید

  پاسخ
 4. هادی

  از سال ۹۶با کولون دکتر تشخیص داد کولیت زخم روده دارم وبا داروهیی که نوشت خوب شدم اما تقریبا یک سال پیش با زردی مواجه شدم وبه دکتر مراجعه کردم ودکتر استنت برام گذاشت وششما هه خوب شده بودم اما نزدیکای عید دوباره خارش زردی برام اومد اما کمتر نسبت به بار اول نمایان شددکتر م معرفی کرد به متخصص خون با آزمایشات انجام شده دکتر خون گفت در خون مشکلی نداری حالا میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *