مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » مقالات » بالون معده راه حلی برای درمان چاقی!

بالون معده راه حلی برای درمان چاقی!

بالون معده از سیلیکون یا پلی اورتان ساخته شده است که در معده تخلیه شده قرار می گیرد و سپس با مایع استریل باد می شود. برای درمان چاقی استفاده می شود. استفاده از بالون یک روش جراحی نیست، اما برخی از بالون های معده بسته به نوع بالون به روش آندوسکوپی و تحت بیهوشی خارج می شوند.

بالون معده

مکانیسم بالون معده به این صورت است که با اشغال فضایی در معده، احساس سیری دائمی ایجاد می کند و به این ترتیب بیمار با مصرف غذای کمتر در هر وعده، وزن خود را کاهش می دهد. مطالعات در مورد این موضوع در دهه 1980 آغاز شد. از بالون های قابل بلع معده که نیازی به آندوسکوپی یا بیهوشی ندارند نیز استفاده می شود.

هنگامی که چاقی را به عنوان یک بیماری رایج در عصر مدرن در نظر می گیریم، استفاده از بالون معده یک روش درمانی غالباً ترجیحی در درمان اضافه وزن و چاقی است، به ویژه توسط افرادی که قادر به دریافت بیهوشی نیستند یا نمی خواهند جراحی شوند.

بالون های معده بسته به نوعشان بین 4 تا 12 ماه در معده می مانند. با احساس سیری در این دوران، با محدود کردن غذا برای فرد راحت‌تر می‌شود که رژیم غذایی خود را رعایت کند. سبک تغذیه و عادات غذایی تغییر می کند و پس از بیرون آمدن بادکنک از معده فرد این عادات را حفظ کرده و وزن ایده آل خود را حفظ می کند.

انواع بالون معده

بالون های معده همه مکانیسم اصلی عمل یکسانی دارند. با این حال، نحوه استفاده ممکن است بسته به ویژگی هایی مانند مدت اقامت در معده، قابل تنظیم یا غیر قابل تنظیم بودن، متفاوت باشد.

بالن های حجم ثابت

بالن های با حجم ثابت در ابتدا از 400 تا 600 میلی لیتر باد می شوند و حجم آنها پس از آن تغییر نمی کند. آنها به مدت 6 ماه در معده باقی می مانند. در پایان دوره 6 ماهه مجدداً با آرامبخشی و آندوسکوپی خارج می شود.

بالون معده قابل بلع

هیچ عمل آندوسکوپی برای بالون معده قابل بلع (بالون بیضی) بالون با حجم ثابت لازم نیست. دریچه بالون پس از 4 ماه خود به خود باز می شود و بالون تخلیه می شود و خود به خود از طریق روده دفع می شود. برای برداشتن نیازی به آندوسکوپی جدید نیست.

مقالات دیگر: کولونوسکوپی

چه کسی کاندیدای بالون معده است؟

بالون معده یک روش درمان چاقی است که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن می توان 10 تا 15 درصد از وزن خود را در 4 تا 6 ماه از دست داد. می توان آن را برای افرادی با شاخص توده بدنی 27 و بالاتر، بین 18 تا 70 سال، که قبلاً جراحی چاقی انجام نداده اند، اعمال کرد. علاوه بر این، بالون معده یک روش درمانی جایگزین برای کسانی است که نمی‌خواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند (مانند جراحی اسلیو معده) یا بیماری‌هایی برای جلوگیری از بیهوش شدن دارند (بالون معده قابل بلع).

بسیار مهم است که بیماران در آینده عادات غذایی را که با بالون معده به دست آورده اند حفظ کنند. بنابراین، وزنی که از دست داده‌اند باز نمی‌گردند.

در چه شرایطی بالون معده مناسب نیست؟

بالون معده در برخی موارد مناسب نیست. اولین مورد از این شرایط رفلاکس معده و فتق بزرگ معده است. علاوه بر این، استفاده از بالون معده برای بیمارانی که قبلاً تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، زنان باردار یا مایل به باردار شدن، وابسته به الکل، دارای اختلالات روانی و دارای مشکلات سلامتی و مری مناسب نیست.

بالون معده چگونه قرار می گیرد؟

همانطور که گفته شد، بالون معده یک ماده منعطف باد شده است که از مواد سیلیکون یا پلی اورتان ساخته شده است. در حالت باد نشده، از طریق دهان و مری (بسته به نوع بالون انتخاب شده) با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر نازک مجهز به دوربین و نور به معده وارد می شود که آندوسکوپی نامیده می شود.

در این بین آرامبخش ملایمی اعمال می شود تا بیمار دردی احساس نکند. اگر برای وارد کردن بالون به معده باید آندوسکوپی و آرام بخش انجام شود، متخصص بیهوشی نیز در حین استفاده حضور دارد.

آرامبخش یا آندوسکوپی برای بالون معده Allurion ellipse که با پیشرفت تکنولوژی ساخته شده است، مورد نیاز نیست.

قبل از قرار دادن بالون خالی شده در معده، وضعیت معده با آندوسکوپی بررسی می شود تا ببینیم آیا برای بالون مناسب است یا خیر. در 6 ساعت آخر قبل از قرار دادن بادکنک نباید غذا مصرف شود.

هنگامی که بالون در معده قرار می گیرد، بالون را با 400 تا 600 میلی لیتر محلول سالین استریل ایزوتونیک باد می کنند تا تقریباً به اندازه گریپ فروت شود. حجم معده متوسط ​​حدود 1 تا 1.5 لیتر است. بالون های معده را می توان تا 800 میلی لیتر پر کرد، اما درجه باد شدن بالون توسط پزشک با در نظر گرفتن معیارهای خاصی تعیین می شود.

رنگ آب متیلن آبی است. بنابراین، اگر سوراخ یا نشتی در بالون وجود داشته باشد، ادرار شما آبی می شود. در این صورت فوراً با پزشک خود مشورت کنید تا بالون خارج شود. با آندوسکوپی از معده خارج می شود.

مزایای بالون معده چیست؟

مزایای بالون معده عبارتند از

  • پس از استفاده از بالون معده، فرد می تواند بدون نیاز به بستری به زندگی عادی خود ادامه دهد.
  • استفاده از آن بسیار آسان و بدون درد است.
  • در صورت تمایل بیمار می توان آن را برداشت.

زندگی پس از بالون معده

لازم به ذکر است که هنگام تلاش معده برای هضم بالون معده، حالت تهوع و استفراغ خواهید داشت، اما از آنجایی که غیرقابل هضم است، این علائم 3 تا 7 روز طول می کشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، سپس ناپدید می شوند. پزشک داروهای لازم را برای شما تجویز می کند تا بتوانید این روند را به راحتی طی کنید.

نباید فراموش کنیم که بالون معده شروعی برای کاهش وزن است. بسیار مهم است که با تغییر سبک زندگی و عادات غذایی خود در مراحل بعدی این موضوع را حفظ کنید. شما باید رژیم غذایی را که به شما داده شده است دنبال کنید و در آینده آن را به یک عادت غذایی تبدیل کنید.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *