مدت زمان مطالعه ۲۹ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » مقالات » معرفی یکی از بهترین متخصص های گوارش در تهران

معرفی یکی از بهترین متخصص های گوارش در تهران

برای حل مشکلات گوارشی و انواع بیماری های مربوط به آن ابتدا باید به دنبال یک متخصص اختلالات گوارشی باشید. آشنایی با معیارها و ویژگی ها، اصلی ترین موضوع در انتخاب یک متخصص خوب است که برای کسب این اطلاعات نیاز به مطالعات متعددی می باشد. ما در این مقاله شما را با تمامی این خصوصیات آشنا خواهیم کرد تا هرچه سریعتر اقدام به درمان نمائید. در ابتدا قصد داریم شما را با تاریخچه بیماری ها و پزشکان سیستم گوارشی و نظریه آنها در چندین قرن گذشته آشنا کنیم، سپس به معرفی بهترین متخصص گوارش و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه بیماری های گوارشی

قرن یازدهم میلادی

در اوایل قرن یازدهم، فیلسوف ایرانی، ابن سینا به جای درمان سیستم گوارشی با استفاده از کالبد شکافی، به اهمیت تغذیه و رژیم مناسب پرداخت و بعد روی آسیب پذیری معده در برابر انواع بیماری های گوارشی تمرکز کرد. وی در مورد رژیم غذایی و هضم غذا توسط سیستم گوارش توصیه هایی ارائه داد، در وهله اول روی معده و روده تحقیقاتی انجام داد و گفت: ورزش های شدید، استرس و اضطراب مانع هضم غذا می شوند.

قرن دوازدهم و سیزدهم میلادی

 استاد نیکولاوس در قرن دوازدهم به طور شاعرانه نوشت: معده مانند یک کتری غذا است، کیسه صفرا آشپز آن است و کبد آتش می باشد. علاوه بر این، در آن دوره بسیاری از افراد تصور می کردند که روده بزرگ یک صافی است که مدفوع را صاف و مواد اضافی را دفع می کند.

قرن چهاردهم میلادی

 الساندرو بندیتی، استاد آناتومی و جراحی سیستم گوارش در دانشگاه پادوآ بود. او  در سال 1497، به معاینه زنی پرداخت که عمر خود را از دست داده بود و به بیماری سیلفیس مبتلا شده بود. این بیماری تا استخوان های او پیش رفته بود. الساندرو با کالبد شکافی آن زن متوجه تغییرات و تفاوت های دستگاه گوارش وی با یک دستگاه گوارش سالم پی برد و این باعث شد بتواند عوارض ناشی از بیماری های گوارشی کبد و روده در آن سالها مشخص شود.

قرن پانزدهم میلادی

لئوناردو داوینچی، هنرمند و کالبد شناس رنسانس، جالب ترین نظریه را در مورد دستگاه گوارش ارائه داد. وی در دفترهای چاپ نشده خود نوشت: هوایی که به روده ها وارد می شود، دیافراگم را به سمت بالا رانده و سپس دیافراگم، ریه ها را فشرده و در نهایت هوا را خارج می کند. سپس داوینچی به این نظریه رسید که باز شدن ریه ها به دلیل شل شدن عضلات معده بوده و این امر سبب پایین آمدن روده ها، کشیدن دیافراگم و در نتیجه، پایین آمدن ریه ها می شود.

قرن شانزدهم میلادی

در اوایل قرن شانزدهم، عارف آلمانی Paracelsus تأکید ویژه ای بر معده به عنوان یک آزمایشگاه شیمیایی در بدن داشت. تعداد اندکی از پزشکان در طول زندگی خود این ایده را پذیرفتند و ترجیح دادند این نظریه تنها یک گزارش هومورال از هضم معده باقی بماند.

قرن هفدهم میلادی

در اواسط قرن هفدهم، یک فیزیکدان فلاندیایی، به نام جان باپتیست ون هلمونت، به ایده Paracelsus بازگشت و اولین گزارش شیمیایی از هضم غذا را ارائه داد. سرانجام، پزشکان معده، روده بزرگ و کلیه را به عنوان اندام های مهم بدن معرفی کرده و شروع به شناسایی و درمان هر یک از اعضاء سیستم گوارشی به صورت اختصاصی و علمی تر کردند.

متخصص گوارش کیست؟

برای انجام هرکاری نیاز است تا آن کار را به فرد متخصص در آن زمینه بسپاریم. در پزشکی نیز نیاز است برای درمان هرگونه بیماری و ایجاد اختلال در هر عضوی از بدن، آن را به متخصص همان بخش واگذار کنیم. همینطور در صورتی که ناراحتی و مشکلی برای سیستم گوارشی به وجود آید نیاز است تا برای درمان به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنیم.

پزشک متخصص گوارش، دانش و مهارت کافی جهت درمان انواع بیماری های دستگاه گوارشی را داشته و بیمار در صورت اختلال در هر یک از بخش های سیستم گوارشی و یا مشاهده برخی از علائم بیماری های گوارشی می تواند اقدام به مراجعه و چکاپ کند.

در حالتی که ناراحتی در دستگاه گوارشی خود احساس کردید، ابتدا بهترین پزشک متخصص گوارش را بشناسید و سپس با خیال راحت و آسوده برای درمان به آن پزشک مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید پزشک متخصص گوارش خوب، علاوه بر تصمیم گیری درست برای درمان بیمار، از لحاظ روحی و روانی نیز بیمار را همراهی می کند. داشتن روحیه خوب بیمار، در روند درمانی بسیار تاثیرگذار خواهد بود و همچنین سرعت درمان را بالا می برد.

چگونه بهترین متخصص گوارش در تهران را پیدا کنیم؟

روش های مختلفی برای پیدا کردن بهترین متخصص گوارش وجود دارد. در ادامه، اصلی ترین این روش ها را به شما معرفی می کنیم:

جستجو در فضای مجازی

یکی دیگر از راه های ارتباطی میان پزشکان و بیماران فضاهای مجازی می باشد. اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و دیگر موارد شامل این دسته هستند که در هر یک از آنها شما می توانید برترین پزشکان شهر را با جستجوی کلماتی چون: متخصص گوارش، برترین متخصص گوارش در تهران، پزشک خوب برای درمان بیماری های گوارشی و کلماتی مشابه آن جستجو کنید، سپس در پروفایل هر یک از متخصصان نمونه کارها، نحوه درمان، آدرس و… را مشاهده، مقایسه و بررسی نمائید.

بررسی میزان رضایت مندی بیماران پزشک

شما می توانید از افرادی که قبلا برای درمان نزد پزشک مربوطه رفته اند پرس و جو کنید و اطلاعاتی چون هزینه ویزیت، میزان رضایت مندی آنها از نحوه درمان و برخورد پزشک و پرسنل و هر آنچه که نیاز دارید را دریافت نمائید.

جستجو در فضای مجازی

جستجو در فضای مجازی

یکی دیگر از راه های ارتباطی میان پزشکان و بیماران فضاهای مجازی می باشد. اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و دیگر موارد شامل این دسته هستند که در هر یک از آنها شما می توانید برترین پزشکان شهر را با جستجوی کلماتی چون: متخصص گوارش، برترین متخصص گوارش در تهران، پزشک خوب برای درمان بیماری های گوارشی و کلماتی مشابه آن جستجو کنید، سپس در پروفایل هر یک از متخصصان نمونه کارها، نحوه درمان، آدرس و… را مشاهده، مقایسه و بررسی نمائید.

مراجعه حضوری

می توانید پیش از اینکه برای درمان، پزشک متخصص خود را انتخاب کنید، یک جلسه حضوری به مطب وی مراجعه کنید و هر سوالی که در اینباره دارید از کادر پرسنل و یا پزشک مربوطه بپرسید. لازم به ذکر است که مشاهده محیط مطب و پزشک از نزدیک، می تواند تاثیر بسیاری در انتخاب نهایی شما داشته باشد.

مراجعه حضوری به مطب

ویژگی های بهترین متخصص گوارش در تهران

بهترین و ماهرترین متخصص گوارش کسی است که بتواند بهترین درمان را برای بیماری های مختلف انتخاب کند. در ادامه به برخی از ویژگی هایی که بهترین متخصص گوارش باید داشته باشد می پردازیم.

برخوردی خوب و موثر

مهم ترین ویژگی پزشک متخصص گوارش، برخورد خوب و موثر با بیمار است. پزشک باید بتوانید محیطی را برای بیمار فراهم سازد تا بیمار به پزشک اطمینان کند و شرح حال و علائمش را به صورت دقیق و کامل به پزشک بگوید. علاوه بر این پزشک باید بتواند ارتباطی موثر بین خود و بیمار برقرار کند تا روند درمان سریع تر شود.

موقعیت مطب

برای کسانی که دچار بیماری های گوارشی هستند، ماندن در ترافیک یا جاهای شلوغ بسیار آزار دهنده است. همچنین مسافت های طولانی برای بیماران خسته کننده است. بهترین موقعیت جغرافیایی برای مطب مکانی است که دسترسی به آن برای همه افراد راحت باشد.

تجربه بالا و مهارت

در انتخاب پزشک متخصص گوارش به تجربه و مهارت وی بسیار دقت کنید. در صورتی که پزشک شما با تجربه باشد نتیجه درمان بسیار بهتر و همچنین روند درمان سریع تر خواهد بود. اگر می خواهید از میزان مهارت پزشک مطلع شوید بهتر است سوابق وی و میزان رضایت مراجعه کنندگان را بسنجید.

توضیح کامل و جامع در رابطه با وضعیت بیماری

متاسفانه بسیاری از پزشکان به دلیل کمبود وقت و یا بی حوصلگی، دلسوزانه به دنبال بهبود و درمان بیمار نیستند و هیچ توضیحی از وضعیت و شدت بیماری به فرد نمی دهند. در صورتی که بیمار باید بداند مشکل از کجا نشأت گرفته و برای بهبود وضعیت چه اقداماتی لازم است.

تحصیل در دانشگاه های معتبر

چنانچه پزشک در دانشگاه معتبری تحصیل کرده باشد، آموزش ها و مهارت های لازم برای دریافت تخصص را از بهترین اساتید و پزشکان دریافت کرده و درنتیجه می تواند اعتبار علمی بالاتری داشته باشد و در نهایت این موضوع باعث می شود که بیمار برای انتخاب یکی از بهترین متخصصان گوارش، آن پزشک را انتخاب کند.

دریافت هزینه مناسب برای درمان بیماری

یک متخصص خوب برای ایجاد رضایت بیماران، هزینه درمان بیماری های گوارشی را تا حد امکان کم می کند. بسیاری از مردم تصور می کنند پزشکی خوب است که از بیمار، هزینه های سنگین جهت معاینه و درمان دریافت کند در صورتی که چنین نیست و پزشک باید تعادل را در این موضوع رعایت کند.

آشنایی با دستگاه ها و روش های درمانی به روز

با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، نیاز است تا پزشکان نیز تکنیک های درمانی خود را به روز کنند. بهترین فوق تخصص گوارش کسی است که از روش های درمانی روز آگاه باشد و بتواند از آنها جهت بهبود بیمار استفاده کند. علاوه بر این پزشک برای تشخیص بسیاری از بیماری های گوارشی نیاز به دستگاه های ویژه ای دارد. هرچه این دستگاه ها پیشرفته تر و دقیق تر باشند، نتیجه نهایی دقیق تر خواهد شد و در نهایت پزشک راحت تر می تواند به درمان بیمار بپردازد. در ادامه برخی از این روش ها و دستگاه ها که برای درمان بیماری های گوارشی توسط پزشک متخصص استفاده می شود را معرفی خواهیم کرد.

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی  (ERCP)

این روش به پزشک کمک می کند تا مشکلات کبد، کیسه صفرا، انسداد مجاری صفراوی و لوزالمعده را تشخیص و درمان کند. این روش ترکیبی از اشعه ایکس و استفاده از آندوسکوپ است. همان طور که در ویدئو مشاهده می کنید، در روش ERCP، لوله از طریق دهان و گلو و سپس از طریق مری، معده و قسمت اول روده کوچک وارد بدن شده و سپس رنگی به بدن تزریق می شود تا اعضای مورد نظر را برجسته تر نشان دهد و در نتیجه به کمک اشعه ایکس آن اعضاء برای تشخیص وضعیت بیمار، قابل مشاهده باشند.

مرحله اول

آندوسکوپ وارد دهان شده و از طریق مری و معده به قسمت بالای روده کوچک هدایت می شود.

مرحله دوم

لوله دیگری به نام کاتتر که درون آندوسکوپ قرار دارد وارد صفراوی و لوزالمعده می شود.

مرحله سوم

رنگ خاصی را از طریق کاتتر به داخن بخش صفراوی تزریق می شود. تا راحتتر بتوان وضعیت را بررسی کرد.

مرحله چهارم

همزمان با عبور جریان رنگ، از اشعه ایکس و فلوروسکوپی استفاده می شود تا بتوان سنگ ها و تومورها را خارج کرد.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا طول روده بزرگ را مشاهده کند. این روش اغلب می تواند به شناسایی رشد غیر طبیعی، بافت ملتهب، زخم و خونریزی کمک کند.

مرحله اول

لوله به همراه دوربین و چراغی که به سر آن متصل آن متصل است وارد دهان و گلوی فرد می شود.

مرحله دوم

لوله وارد روده بزرگ شده و از طریق آن، طبق تشخیص پزشک وارد بخشی از دستگاه گوارش می شود که دارای بافت ملتهب و غیر طبیعی می باشد.

مرحله سوم

قسمت ملتهب شناسایی شده و توسط حلقه ای که به دور بافت اضافی می پیچد، بریده می شود.

مرحله چهارم

مطابق ویدئو، توسط وسیله ضایعات بردیه شده از بخش مورد نظر برداشته شده و لوله از بدن خارج می شود.

بیوپسی

گاهی نیاز است تا برای تشخیص بیماری، بافتی از ناحیه مورد نظر را مورد آزمایش و بررسی قرار داد. برای برداشتن نمونه از بافت مورد نظر از روش بیوپسی استفاده می شود.

مرحله اول

ناحیه ای از پوست که قرار است بیوپسی انجام شود، با یک پد الکلی استریل می شود. تا بعدا دچار عفونت نشود.

مرحله دوم

مرحله بعدی بی حس کردن ناحیه مورد نظر با تزریق محلول لیدوکائین، درست زیر اپیدرم با استفاده از سرنگ است.

مرحله سوم

برای اطمینان از بی حسی کامل بیمار، یک تیغه کوچک به ناحیه مورد نظر زده می شود و اگر بیمار آن را احساس نکند بیوپسی انجام می شود.

مرحله چهارم

استفاده از منگنه پوستی 3 میلی متری، پزشک فشار و پیچش را اعمال می کند تا زمانی که تیغه منگنه پوست اپیدرم را سوراخ کند و بعد از پوست نمونه برداری می شود.

آندوسکوپی

آندوسکوپی روشی برای تشخیص بیماری های درونی بدن می باشد. پزشک با استفاده از لوله ای طویل که سر آن دوربینی گذاشته شده است می تواند اجزای درونی بدن را ببیند و از وجود مشکل یا بیماری مطلع شود.

مرحله اول

ابزار مخصوصی از طریق آندوسکوپ وارد دهان و گلوی فرد بیمار می شود.

مرحله دوم

لوله پس از عبور از مری وارد معده شده و پزشک با دوربین متصل به لوله وضعیت معده را بررسی می کند.

مرحله سوم

پس از بررسی وضعیت معده، در صورت لزوم، به منظور بی حسی بخش مورد نظر، تزریق ماده بی حسی انجام می شود.

مرحله چهارم

آندوسکوپ هنگام انجام جراحی با ایجاد سوراخ کوچکی(لاپاروسکوپی) وارد بخش مورد نظر شده که جراح روی پوست ایجاد کرده است.

برخی روش های دیگر…

سی تی اسکن

 این روش تصویر برداری با استفاده از اشعه ایکس برای عکس برداری از بخش مورد نظر در بدن انجام می شود. از سی تی اسکن برای نشان دادن جزئیات استخوان ها، عضلات، چربی و اندام ها استفاده می شود.

ام آر آی

در روش ام آر آی، هدف عکس برداری از داخل شکم می باشد. داخل این دستگاه یک سری آهنربای دایره ای شکل وجود دارد که موجب ایجاد امواج مغانطیسی و رادیویی می شود. ام آر آی جزء روش های بی خطر و بدون عارضه بوده که پزشک بسته به نوع بیماری و وضعیت بیمار ممکن است عکس برداری به این روش را توصیه کند.

سونوگرافی

سونوگرافی نوعی تصویربرداری تشخیصی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا انجام می شود. این روش برای مشاهده اندام های داخلی هنگام عملکرد و ارزیابی جریان خون از طریق عروق مختلف استفاده می شود.

درمان سرطان کبد

چه زمانی نیاز است به متخصص گوارش مراجعه کنیم؟

هر زمانی که یکی از علائم ناراحتی در دستگاه گوارشی را احساس کردید باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمائید. در ادامه به برخی از علائمی که نیاز به درمان توسط متخصص گوارش دارد را معرفی خواهیم کرد.

اینفوگرافیک علائم مراجعه به متخصص گوارش
 • در صورتی که رفلاکس معده داشتید.
 • در حالی که علائمی همانند یبوست، اسهال، درد شکمی احساس کردید.
 • در صورت وجود سنگ کیسه صفرا.
 • اگر احساس سوزش و درد معده داشتید.
 • کم خوابی
 • گر گرفتن بدن
 • در صورت مشاهده مدفوع خونی
 • تغییر رنگ مدفوع
 • دشوار بودن قورت دادن غذا و مایعات

انواع بیماری هایی که توسط متخصص گوارش درمان می شوند

بیماری کبد چرب

کبد دومین اندام بزرگ در بدن است و نقش زیادی در هضم غذا دارد. از جمله وظایف کبد عبارتند از: تجزیه غذا، ذخیره انرژی و دفع مواد زائد و سموم از جریان خون. بیماری کبد چرب یک اصطلاح کلی برای همه مشکلات گوارشی است که بر کبد تأثیر منفی می گذارند.

زخم معده

زخم معده (PUD) یک بیماری گوارشی است که معمولاً در اثر عفونت توسط میکروارگانیسم به نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود که در آن زخم، در پوشش داخلی معده و قسمت اول روده کوچک ایجاد می شود. در صورت کاهش این لایه مخاطی که نقش محافظ را دارد، ممکن است زخم معده ایجاد شود. علاوه بر این، چندین عامل دیگر می توانند باعث کاهش لایه مخاط شوند، از جمله اعتیاد به الکل، استفاده طولانی مدت از برخی داروها و افزایش سن.

زخم معده
بیماری یبوست

یبوست

یبوست نوعی بیماری گوارشی است که در آن فرد حرکات روده ای سخت، خشک و اغلب دردناک را تجربه می کند که کمتر از حد معمول اتفاق می افتد. اگرچه در برخی موارد نادر ممکن است شرایط آناتومیکی یا التهابی ایجاد شود، اما یبوست معمولاً به دلیل مصرف کم فیبر، فعالیت بدنی کم، کمبود آب بدن، مصرف داروهای خاص از جمله داروهای آرامبخش و برخی از داروهای ضد افسردگی یا هر چیزی که رژیم و عادات طبیعی شما را مختل می کند ایجاد می شود.

سندروم دامپینگ

سندروم دامپینگ در بیشتر موارد، پس از انجام عمل جراحی لاغری و یا برداشتن بخشی از معده نیز بروز می دهد. اگر بخواهیم این بیماری را به زبان ساده تر بیان کنیم، باید گفت در سندروم دامپینگ معده به طور مداوم در حال تخلیه شدن است و غذا خیلی سریع از سمت معده به روده کوچک حرکت می کند.

سندروم دامپینگ

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک اختلال دستگاه گوارش است. این بیماری ناشی از واکنش بدن به گلوتن است. هنگامی که یک فرد مبتلا به سلیاک، گلوتن مصرف می کند، این باعث ایجاد واکنش ایمنی بدن می شود که پرزهای کوچک مو مانند داخل مخاط روده کوچک را از بین می برد. وقتی پرزها از بین بروند، روده کوچک قادر به جذب موثر مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی از مواد غذایی نیست. این منجر به سوء تغذیه شده و می تواند باعث بسیاری از مشکلات جدی دیگر، از جمله ناباروری و آسیب دائمی به روده کوچک شود. به همین دلیل تشخیص و درمان صحیح سلیاک بسیار مهم است. 

علائم سلیاک

برخی از افراد ممکن است به هیچ وجه علائمی از خود نشان ندهند. البته لازم به ذکر است که در بزرگسالان و کودکان اغلب علائم متفاوتی از خود نشان می دهد. به عنوان مثال، کودکان که از نظر جثه کوچکتر هستند، ممکن است تاخیر در بلوغ را تجربه و اغلب احساس خستگی کنند. علائم گوارشی مشترکی که در کودکان و همچنین بزرگسالان مبتلا به سلیاک مشاهده شده است شامل مدفوع بد بو، اسهال و یا یبوست، درد معده، نفخ شکم، استفراغ و کاهش وزن است.

بیماری سلیاک

رفلاکس معده (GERD)

رفلاکس اسید معده یا سوزش سر دل هنگامی رخ می دهد که محتویات معده و اسیدها به مری ریخته و باعث ایجاد احساس سوزش و درد در ناحیه قفسه سینه می شود. رفلاکس اسید یا سوزش سر دل هنگامی رخ می دهد که محتویات معده و اسیدها به مری ریخته و منجر به ایجاد حس سوزش و درد قفسه سینه می شود. اگر این مشکل زود درمان نشود، حملات مکرر سوزش معده می تواند به مری آسیب برساند و منجر به تنگی مری و سایر عوارض جدی برای سلامتی شود.GERD  معمولاً به صورت سرفه خشک، ناراحتی در ناحیه قفسه سینه، گلودرد و مزه ترش در دهان ظاهر می شود.

اسهال مزمن

اسهال مزمن نوعی بیماری گوارشی است که در آن فرد مدفوع آبکی می کند که این بیش از 4 هفته طول می کشد. چنین مشکلی می تواند نتیجه تعدادی از اختلالات باشد که برای درمان مناسب باید شناسایی شود. اسهال مزمن همچنین می تواند به دلیل تعداد زیادی از عفونت های روده ای مانند کریپتوسپوریدیوم باشد.

بیماری اسهال
بیماری کرون

بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری هضم التهابی مزمن است که می تواند بر روی هر قسمت از دستگاه گوارش، از دهان گرفته تا مقعد تأثیر بگذارد. زخم می تواند در هر منطقه از روده کوچک، روده بزرگ، مری یا معده نیز رخ دهد. بیماری کرون اغلب در سنین بین 15 تا 30 سال تشخیص داده می شود، اگرچه در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) اغلب به معده عصبی، کولیت مخاطی و یا اختلالات روده بزرگ گفته می شود. IBS گروهی از بیماری های دستگاه گوارش است که در آن فرد، ترکیبی از درد مکرر شکم، نفخ و گرفتگی عضلات را که همراه با اسهال یا یبوست است، تجربه می کند. این امر به علت عوامل مختلفی از جمله میکروبیوتای تحریک شده روده ایجاد می شود.

سندروم روده تحریک پذیر

علائم IBS

علائم سندروم روده تحریک پذیر از نظر مدت و شدت بیماری، از یک شخص به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از افراد علائم خفیفی از آن دارند، در حالی که برخی دیگر علائم قابل توجهی را تجربه می کنند که می تواند کیفیت زندگی و وضعیت سلامت  آنها را تحت تأثیر قرار دهد. 

سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا در اثر جمع شدن رسوبات مواد غذایی خورده شده، در کیسه صفرا ایجاد می شود. اندازه این سنگ ها متغییر بوده و می تواند آنقدر ریز باشد که با میکروسکوپ بتوان آن را مشاهده کرد و یا آنقدر بزرگ که شبیه به یک توپ پینگ پونگ باشد.

سنگ کیسه صفرا

موارد ذکر شده تنها بخشی از مشکلات و بیماری های مربوط به دستگاه گوارشی می باشند. موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که تنها پزشک متخصص گوارش، دانش و توانایی درمان آنها را دارد.

راه های پیشگیری از بیماری های گوارشی

خوشبختانه می توان با رعایت برخی از موارد، درصد احتمال ابتلا به انواع بیماری ها و سرطان های گوارشی را کاهش داد. در ادامه برخی از موثرترین روش ها که نقش مهمی در سلامت سیستم گوارشی دارند را معرفی می کنیم.

خوردن خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند

دریافت فیبر کافی باعث تنظیم سیستم گوارشی و جلوگیری از شیوع بیماری های مرتبط به آن می شود. برای دریافت فیبرکافی، شما باید در رژیم غذایی روزانه خود خوراکی هایی مانند سبزیجات، انواع میوه ها، حبوبات و غلات را بگنجانید.

خوردن غذاهای مفید

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز

نوشیدن آب کافی در پاکسازی سیستم گوارشی و سلامت آن نقش بسیاری دارد. همچنین مصرف آب به مقدار زیاد در طی روز باعث جلوگیری از مشکلاتی چون یبوست شده و به هضم بیشتر غذا نیز کمک می کند.

مصرف کافی آب در روز

تغذیه مناسب

برای داشتن سیستم گوارشی سالم، نیاز به یک رژیم غذایی مناسب و همچنین پرهیز از برخی مواد غذایی می باشد. در ادامه لیستی از غذاهای مفید و غذاهای مضر برای شما تهیه شده که مطالعه آن می تواند سلامت دستگاه گوارش و احتمال پیش گیری از بیماری های مربوط به آن را افزایش دهد.

غذاهای مفید

 • ماست
 • رازیانه
 • میوه
 • انواع سبزیجات
 • ماهی سالمون و قزل آلا
 • غلات سبوس دار و پر فیبر
 • زنجبیل
 • کفیر

غذاهای مضر

 • انواع فست فودها
 • نوشیدنی های کافئین دار
 • ادویه زیاد
 • شیر
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • خامه
 • نوشیدنی های گازدار
 • کربوهیدرات های تصفیه نشده

افزایش تحرک بدن

یکی از مواردی که به هضم غذا و سلامت سیستم گوارشی کمک می کند، ورزش کردن و بالا بردن میزان متابولیسم است. سعی کنید حتی در روزهای پر مشغله خود حداقل نیم ساعت را به پیاده روی و یا ورزش کردن اختصاص دهید. همچنین با افزایش فعالیت بدن، وزن شما کاهش میابد که این مورد هم به سلامت سیستم گوارش کمک خواهد کرد.

افزایش تحرک بدن

دوری از استرس و اضطراب

تا حد امکان خودتان را از فضاها و موقعیت های استرس زا دور کنید چراکه اضطراب و استرس تاثیر مستقیمی روی گوارش بدن می گذارد و این ممکن است باعث اختلالات و بیماری های گوارشی در شما شود. همچنین استرس می تواند شدت بیماری هایی چون زخم روده بزرگ، سندروم تحریک روده، زخم دستگاه گوارش و دیگر موارد را بیش از پیش کند.

دوری از اضطراب

اهمیت تشخیص به موقع بیماری های گوارشی

بسیاری از بیماری های گوارشی در صورت تشخیص به موقع توسط یک پزشک متخصص خوب، قابل درمان هستند. اما اگر دیر اقدام به مراجعه پزشک و درمان نمائید ممکن است به جای اینکه بیماری شما با روش های آسان درمان شود و هیچگونه عوارض جانبی در پی نداشته باشد، با استفاده از روش های تهاجمی تر و یا گاهی با عمل جراحی درمان شود، که این روش ها ممکن است عوارض زیادی داشته باشند و مدت زمان بیشتری طول بکشد تا فرد بهبودی کامل را به دست آورد.

نکته مهم

توجه

فراموش نکنید که سیستم گوارشی در واقع قلب دوم بدن است و در صورت بروز اختلال در آن نیاز به درمان توسط یک متخصص گوارشی خوب می باشد. بنابراین در انتخاب پزشک خود جهت درمان دقت کافی داشته باشید، چراکه ممکن است یک انتخاب اشتباه باعث افزایش شدت بیماری و یا ایجاد اختلالات دیگر در سیستم گوارشی و اعضای دیگر شود که این می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد رقم زند.

با 6 دانستنی جالب در رابطه با سیستم گوارشی بدن آشنا شوید

دانستن برخی از دانستنی ها درباره سیستم گوارشی بدن کمک می کند تا با نحوه عملکرد آن آشنا شوید و بیش از پیش مراقب وضعیت گوارشی بدن خود باشید و از خطر ابتلا به این دسته از بیماری ها پیشگیری کنید. در واقع بسیاری از فعالیت های بدن وابسته به گوارش می باشند، پس در نتیجه نقش مهمی در سیستم کلی بدن دارد.

 • معده هر فرد بالغ توانایی نگهداری 1.5 لیتر غذا و خوراکی در خود را دارد.
 • ارتباط مستقیم شکم و مغز باعث شده تا احساساتی چون عصبانیت، نگرانی و… روی گوارش و هضم غذا تاثیر بگذارد.
 • هر فردی به طور میانگین حدود 900 کیلوگرم غذا در سال می خورد.
 • یکی از بیشترین سرطان هایی که باعث مرگ و میر سالانه می شود، بیماری های گوارشی هستند.
 • سیستم گوارشی از دهان شروع و تا مقعد ادامه دارد که طول آن حدودا 9 متر است.
 • یکی از عواملی که باعث می شود فرد آروغ بزند، وارد شدن هواهای اضافی به داخل سیستم گوارشی می باشد که این موضوع با خوردن نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار، جویدن آدامس و موارد نظیر آن اتفاق می افتد.

با دکتر محمد رضا عباسی بیشتر آشنا شوید

پزشک متخصص گوارش

تحصیل کرده در دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخذ تخصص داخلی از دانشگاه تهران

اخذ تخصص گوارش و کبد بالغین از دانشگاه شهید بهشتی

همکاری با دانشگاه علوم پزشکی قم و لرستان

فوق تخصص گوارش و کبد در تهران در بیمارستان خاتم الانبیا

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم تا شما را با ویژگی های بهترین فوق تخصص گوارش در تهران آشنا کنیم. در صورتی که به یکی از بیماری های گوارشی مبتلا شدید با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده بهترین پزشک را انتخاب کنید، تا بتوانید در کمترین زمان، با کمترین هزینه و عوارض جانبی، شروع به درمان کنید.

راه های ارتباط با ما

جهت مراجعه و ویزیت توسط دکتر محمدرضا عباسی، می توانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن تماس: 88211301

اینستاگرام: dr.abbasi.govaresh@

آدرس: ونک، ملاصدرا، روبروی بیمارستان بقیه الله، پلاک 175، ساختمان پزشکان امید، طبقه ششم

جهت درخواست نوبت دهی اطلاعات خود را ثبت نمائید:

نام و نام خانوادگی
ایمیل
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد
درخواست ناموفق!

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۳ دیدگاه ها
 1. ساناز باقری

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من چند وقته احساس میکنم معدم ورم کرده و خیلی درد میگیره مشکل چیه؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   سلام
   ممکن است التهاب، عصبی باشد و یا به بیماری معده مبتلا شده باشید.
   نیاز به مراجعه حضوری می باشد.

   پاسخ
 2. زهرا عسگرزاده

  من چند وقته متوجه شدم دچار کبد چرب گرید 3 شدم
  نگرانم قابل درمان نباشه
  چیکار باید کنم؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   سلام
   جای نگرانی نیست و در صورت رعایت و مصرف داروهای تجویز شده به مرور زمان بهبود خواهید یافت

   پاسخ
 3. شاهین اسکندری

  دکتر خسته نباشید
  من دچار زخم معده شدم برای درمان باید آزمایشی انجام بدم؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   برای مشاوره با شماره 88211301 تماس برقرار نمائید

   پاسخ
 4. سارا 14

  دکتر با تغذیه مناسب و رژیم غذایی و بدون دارو میشه کبد چربو درمان کرد؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   سلام
   بستگی به میزان و شدت بیماری دارد

   پاسخ
 5. الیکا طاهری

  دکتر سلام خسته نباشید
  دلیل کاهش وزن بی دلیل می تونه به خاطر مشکلات گوارشی باشه؟
  چون من دو سه هفتس دچار یبوست شدم
  به اون ربط داره؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   با سلام
   بله امکانش هست اما برای تشخیص قطعی حتما به پزشک مراجعه نمائید

   پاسخ
 6. مهسا

  سلام من بعضی وقتا نصفه شب دل پیچه شدید میگیرم طوری که تا صبح خوابم نمیبره… این هی تکرار میشه… اصن نمیدونم چیکار کنم. نمیدونم چه آزمایشی هم لازمه… شاید به یه چی حساسیت دارم

  پاسخ
 7. عاطفه

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشیدمیخواستم بدونم کم خونی با یبوست ارتباط داره ؟ چون من این دوتا مشکل رو باهم دارم

  پاسخ
 8. باقری

  درمان کبد چرب چی هست ؟ فقط با تغذیه قابل درمانه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *