مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بیماری کرون روده

بیماری کرون روده نوعی بیماری التهابی است که دستگاه گوارش و روده را درگیر خود می کند. این بیماری افراد را دچار مشکلات گوارشی می کند و در برخی از افراد احساس درد و ناراحت کنند بیشتر خواهد بود. این بیماری می تواند از نواحی روده تا مقعد را تحت تسلط خود در بیاورد و ناراحتی های متفاوتی برای بیماران ایجاد کند. 

در این مقاله تمام نکات، علائم این بیماری را در اختیار شما قرار داده ایم تا در صورت هرگونه علائمی در اولین فرصت اقدام به درمان کنید و از پیشرفت بیماری کرون جلوگیری کنید. 

بیماری کرون روده

بیماری کرون روده چیست؟

بیماری کرون نوعی بیماری التهابی روده می باشد که روده بزرگ و کوچک و دستگاه گوارش را درگیر خود خواهد کرد. این بیماری علائم متفاوتی دارد که شایع ترین آن درد در نواحی معده و دستگاه گوارش می باشد که گاهی اوقات این علائم به بیشترین حد خود خواهد رسید و بیماران را به شدت اذیت خواهد کرد. البته توجه داشته باشید شما با شروع اولین علائم و مراجعه به پزشک از بروز تمامی عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد و با رعایت برنامه غذای در بیماری کرون می توانید به راحتی از پیشرفت آن جلوگیری کنید. 

علائم بیماری کرون روده

علام این بیماری در افراد مختلف خواهد بود و بستگی به سیستم ایمنی هر فرد مبتلا به بیماری کرون روده دارد. توجه داشته باشید به صورت کلی علام این بیماری از درد معده و مشکلات گوارشی مانند اسهال شروع خواهد شد. رایج ترین علائم این بیماری هستند. در ادامه برخی دیگر از علائم این بیماری را معرفی خواهیم کرد:

 1. درد شکم
 2. مشکلات گوارشی مانند اسهال
 3. احساس سیر بودن و بی اشتهایی در نهایت سوء تغذیه
 4. تب و دما بالا بدن
 5. علائم و مشکلات پوستی
 6. شقاق
 7. فیستول مقعد

تشخیص بیماری کرون روده چگونه است؟

همانطور که تا به اینجا ذکر کردیم، شروع این بیماری معمولا با علائم اسهال و درد گرفتگی در نواحی معده شروع خواهد شد. سپس با مشاهده اولین علائم شما موظف هستید به بهترین متخصص گوارش در تهران مراجعه کنید تا در اولین فرصت درمان را شروع کنید از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری کنید. 

برخی دیگر از روش های تشخیص بیماری کرون روده عبارتند از:

 • انجام آزمایش خون:

اولین قدم در تشخیص بیماری کرون روده انجام آزمایشات  لازم به دستور پزشک می باشد. در این آزمایش با بررسی تعداد گلبول های سفید متوجه وجود عفونت و التهاب در بدن بیمار خواهند شد. همچنین علاوه بر ارزیابی گلبول های سفید، گلبول های قرمز را نیز مورد بررسی قرار می دهند تا فرد دچار کم خونی نباشد.

 • انجام کولونوسکوپی:

روش دیگری که در تشخیص بیماری کرون روده کمک خواهد کرد، انجام کولونوسکوپی می باشد. در این روش پزشک منتخب شما با استفاده از ابزار مخصوص و به کمک دوربین متصل به آن روده شما را از داخل بررسی می کند. سپس با تشخیص درست درمان را شروع خواهند کرد.

 • آزمایش مدفوع:

در آزمایش مدفوع مواردی که موجب بروز مشکل گوارشی مانند اسهال در بیمار شده است را بررسی میکنند. این امر کمک بسیاری به تشخیص بیماری کرون روده خواهد که. زیرا که در این روش انگل های و باکتری های موجود که موجب ایجاد عفونت شده اند نیز تشخیص داده می شوند. 

 • Ct اسکن:

یکی از روش های دیگر برای تشخیص بیماری کرون روده انجام سی تی اسکن از روده می باشد. در این روش از روده تصاویر مورد نیاز تهیه می شود تا میزان التهاب روده مشخص شود.

 • آندوسکوپی:

در نهایت روش دیگری که وجود دارد برای تشخیص این بیماری، آندوسکوپی می باشد که در این روش نیز با استفاده از لوله مخصوص و دوربین متصل به آن از داخل روده تصاویری تهیه خواهد شد و تمامی مشکلات فرد تشخیص داده خواهد شد. 

بیماری کرون روده چگونه درمان می شود؟

این امر با مراجعه به پزشک و تشخیص ایشان مشخص خواهد شد و بهتر است با مشاهده کوچک ترین و اولین علائم، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص دقیق، اقدام به درمان این بیماری کنید به صورت کلی با استفاده از آنتی بیوتیک های مختلف و داروهای مورد نیاز این بیماری قابل کنترل می باشد. همچنین در برخی از افراد نیز می توان با تهیه یک برنامه غذایی مناسب علائم بیماری کرون روده را از بین برد.

سوالات متداول بیماری کرون روده

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *