مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » خونریزی معده در بارداری (GI): علل، علائم و تشخیص

خونریزی معده در بارداری (GI): علل، علائم و تشخیص

خونریزی معده در بارداری (GI) نشانه اختلال در دستگاه گوارش شما است. اغلب خون در مدفوع یا استفراغ ظاهر می شود، اما همیشه قابل مشاهده نیست، اگرچه ممکن است باعث شود مدفوع سیاه یا قیری به نظر برسد. سطح خونریزی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و تهدید کننده زندگی است. در صورت نیاز فناوری تصویربرداری علت خونریزی را پیدا می کند. درمان بستگی به منبع خونریزی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خونریزی معده در بارداری (GI) مقاله زیر را بخوانید.

 

 

نگرانی های سلامتی دستگاه گوارش در دوران بارداری

هنگامی که باردار هستید، تغییرات آناتومیک و همچنین فیزیولوژیکی زیادی در دستگاه گوارش شما رخ می دهد. در طول بارداری، پزشک شما سعی می کند هر گونه تغییراتی را در سریع ترین زمان ممکن تشخیص دهد، به طوری که هم شما و هم جنین متولد نشده تان ایمن و سالم بمانید.

 • تغییرات زیادی که در ماه های بارداری در دستگاه گوارش شما اتفاق می افتد نیز می تواند منجر به علائمی مانند حالت تهوع، یبوست، زخم معده، رفلاکس معده به مری و موارد دیگر شود.
 • در برخی موارد، شما همچنین ممکن است از بیماری کرون رنج ببرید که می تواند درمان را نسبتا پیچیده کند.
 • همچنین تشخیص و شروع درمان خونریزی معده در بارداری (GI) در اولین فرصت برای پزشکان بسیار چالش برانگیز است، زیرا محدودیت های پزشکی زیادی وجود دارد که آن ها باید در دوران بارداری رعایت کنند. در مورد بیمارانی که باردار نیستند، پزشکان می‌توانند از ابزارهای مختلفی مانند روش‌های رادیولوژیک و همچنین مجموعه‌ای از داروهایی که می‌توانند به بهبود سریع‌تر بیماری کمک کنند، استفاده کنند. با این حال، هنگامی که در ماه های بارداری خود همین را تجربه می کنید، پزشکان سعی می کنند تا حد امکان از آن اجتناب کنند، زیرا می تواند منجر به مشکلات سلامتی در جنین شود.

 

 

 

 

خونریزی معده در بارداری (GI) چیست؟

 

 

کالج آمریکایی گوارش، خونریزی حاد گوارشی تحتانی (LGIB) را به عنوان یک دوره خونریزی از دستگاه گوارش که منشا آن دیستال از رباط تریتز است که ممکن است منجر به علائم حیاتی ناپایدار، کم خونی یا نیاز به انتقال خون شود، تعریف می کند. LGIB حاد اغلب به صورت هماتوشزی ظاهر می شود و اغلب نیاز به بستری شدن در بیمارستان، انجام درمان فوری دارد. 

 

 

علائم خونریزی معده در بارداری (GI)

 

 

علائم و نشانه های خونریزی معده در بارداری (GI) ممکن است آشکار یا نامشخص باشد. علائم و نشانه ها به محل خونریزی بستگی دارد که می تواند در هر نقطه ای از دستگاه گوارش باشد، از ابتدای آن در دهان تا انتهای آن در مقعد.

 

 

بیشتر بخوانید: آندوسکوپی معده

 

 

خونریزی بیش از حد ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

 • استفراغ خون که ممکن است قرمز یا قهوه ای تیره و شبیه قهوه باشد.
 • مدفوع سیاه تیره
 • خونریزی مقعدی، معمولا در مدفوع یا همراه با آن

برای خونریزی پنهان، ممکن است علائم زیر را احساس کنید:

علائم شوک:

 • سرگیجه
 • مشکلات تنفسی
 • غش کردن
 • درد قفسه سینه
 • شکم درد

اگر خونریزی شما به طور ناگهانی شروع شود و به سرعت پیشرفت کند، ممکن است دچار شوک شوید. علائم و نشانه های شوک عبارت اند از:

 • فشار خون پایین
 • ادرار نکردن یا به ندرت، در مقادیر کم
 • نبض سریع
 • بی هوشی

 

 

 

 

علل و عوامل خطر خونریزی معده در بارداری (GI) چیست؟

 • بیماری زخم پپتیک

زخم معده یک فرسایش موضعی پوشش مخاطی مجرای گوارشی است. زخم معمولا در معده یا اثنی عشر رخ می دهد. تخریب غشای مخاطی به رگ های خونی آسیب می رساند و در نتیجه خونریزی شکمی ایجاد می شود.

 • التهاب معده

التهاب مخاط معده که ممکن است منجر به خونریزی در معده شود. ورم معده نیز از ناتوانی پوشش معده در محافظت از خود در برابر اسیدی که تولید می شود، ایجاد می گردد.

 • واریس مری

تورم در وریدهای مری یا معده معمولا به دلیل بیماری کبدی ایجاد می‌شود. واریس بیشتر در سیروز الکلی رخ می‌دهد. هنگامی که وریدهای واریسی خونریزی می‌کنند، خونریزی می‌تواند شدید، فاجعه‌بار و بدون هشدار رخ دهد.

 • دیورتیکولوز

یکی از شایع‌ترین علل خونریزی دستگاه گوارش تحتانی است. کیسه‌های خارجی کوچک یا دیورتیکول‌ها در دیواره کولون (روده بزرگ) معمولا در ناحیه ضعیف دیواره روده تشکیل می‌شوند. در افرادی که از یبوست و فشار در حین اجابت مزاج رنج می برند، شایع تر است.

 • اسهال مسری

برخی از ویروس ها یا باکتری ها می توانند به پوشش داخلی روده آسیب برسانند که می تواند منجر به خونریزی شود.

 • دیسپلازی عروقی

همراه با دیورتیکولوز، این یکی از شایع ترین علل خونریزی دستگاه گوارش تحتانی است. آنژیودیسپلازی یک ناهنجاری رگ های خونی در دیواره دستگاه گوارش است. این ها بیشتر در روده بزرگ هستند و اغلب خونریزی دارند.

 

 

 

 

ارزیابی اولیه خونریزی معده در بارداری (GI)

 

 

گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی کامل در بیمارانی که با LGIB حاد مراجعه می کنند، ضروری است. پزشکان باید در مورد مدت و ماهیت خونریزی، رنگ مدفوع و دفعات آن سوال کنند. بیماران ممکن است با علائم تب، تنگی نفس، تپش قلب، علائم ارتواستاتیک، درد شکمی، کاهش وزن، فوریت/تنسموس یا تغییر در عادات روده ای مراجعه کنند.

 

 

 همچنین باید به سابقه قبلی جراحی های شکمی، دوره های خونریزی قبلی، قرار گرفتن در معرض اشعه، اختلالات التهابی روده، بیماری زخم معده قبلی، ترومای اخیر یا بیماری کبدی توجه داشته باشید. قرار گرفتن در معرض داروها (NSAIDS، آسپرین، یا داروهای ضد انعقاد) که ممکن است باعث یا تشدید LGIB شود باید مورد بررسی قرار گیرد. نظارت اولیه بیمار با ارزیابی علائم حیاتی اولیه و نظارت بر جنین در صورت لزوم باید تضمین شود. دسترسی داخل وریدی با آزمایش اولیه آزمایشگاهی باید انجام شود. کار آزمایشگاهی باید شامل شمارش کامل خون، پانل انعقادی، نوع و غربالگری، الکتروکاردیوگرام و پانل متابولیک پایه باشد.

 

 

 اقدامات احیا مانند احیای مایع با کریستالوئیدها یا تزریق خون (هموگلوبین <7 گرم در دسی لیتر) باید شروع شود. اگر بیمار به مداخلات اولیه پاسخ ندهد، بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه باید در نظر گرفته شود. پس از ارزیابی اولیه و انجام مانورهای احیا، تعیین منبع خونریزی ضروری می شود. تشخیص و مدیریت خونریزی معده در بارداری (GI) باید شامل یک تیم چند رشته ای متشکل از متخصص زنان و زایمان (معمولا پزشک مراقبت های اولیه)، متخصص طب جنین مادر، جراح و متخصص گوارش باشد.

 

 

 ممکن است نیاز به قرار دادن لوله بینی معده داشته باشد و اگر آسپیراسیون آن برای خون منفی باشد، بیمار باید تحت کولونوسکوپی قرار گیرد. اگر دومی منفی باشد، ممکن است به مطالعات روده کوچک (انتروسکوپی، آندوسکوپی ویدئویی با کمک کپسول، رادیوگرافی روده کوچک) نیاز باشد. اگر منبع توسط مطالعات مرسوم شناسایی نشود، ممکن است یک آرتریوگرافی (+/-اسکن هسته ای) با مشاوره بالقوه جراحی نشان داده شود. بازده کلی برای شناسایی صحیح منبع خونریزی کولونوسکوپی 69 تا 80 درصد، و آرتریوگرافی 40 تا 78 درصد است.آرتریوگرافی ابزار مفیدی برای تعیین محل خونریزی است.

 

 

درمان خونریزی معده در بارداری (GI)

درمان خونریزی گوارشی معمولا شامل بستری شدن در بیمارستان است؛ زیرا ممکن است فشار خون کاهش و ضربان قلب افزایش یابد و این باید تثبیت شود. در برخی موارد ممکن است مایعات داخل وریدی یا تزریق خون مورد نیاز باشد.

پیش آگهی برای یک فرد مبتلا به خونریزی دستگاه گوارش بستگی به علت و محل خونریزی، میزان خونریزی بد هنگام مراجعه فرد به پزشک و هر گونه شرایط پزشکی زمینه ای که ممکن است بر بهبودی بیمار تأثیر بگذارد، دارد.

درمان خونریزی معده در بارداری (GI)

 

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *