مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » سوزش سر دل و رفلاکس معده در دوران بارداری

سوزش سر دل و رفلاکس معده در دوران بارداری

سوزش سر دل خود را به صورت درد پشت جناغ نشان می دهد. این می تواند از اپی گاستر، قسمت فوقانی شکم شروع شود و از طریق مری به گلو گسترش یابد. علاوه بر احساس سوزش، زنان مربوطه گاهی اوقات طعم ناخوشایندی در دهان یا رفلاکس اسید دارند.

رفلاکس معده در دوران بارداری

وقتی غذا می خوریم، غذای بلعیده شده از طریق مری در معده فرود می آید. در معده، اسید معده غذا را برای هضم غذا آماده می کند و عوامل بیماری زا را از بین می برد. مخاط معده از دیواره های حساس معده در برابر اسیدهای تهاجمی محافظت می کند. در مقابل، مری به چنین محافظی مجهز نیست. به همین دلیل است که دارای یک عضله “ضد رفلاکس” است که از خروج شیره معده از معده و بازگشت به مری جلوگیری می کند.

با این حال، تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد، می تواند باعث اختلال در عملکرد این عضله شود. در دوران بارداری، بدن پروژسترون بیشتری تولید می کند، هورمونی که باعث شل شدن عضلات در قسمت پایین شکم و بقیه بدن می شود تا از انقباضات زودرس جلوگیری کند. در نتیجه عضله بین معده و مری دیگر به خوبی بسته نمی شود. سپس شیره معده می تواند به مری برگردد و باعث سوزش سر دل شود.

در برخی از زنان باردار، درد می تواند در ماه های اول بارداری رخ دهد. اما در سه ماهه آخر بارداری است که سوزش سر دل بیشتر از همه اتفاق می افتد، و این به دلیل دیگری است: کودک آنقدر بزرگ شده است که به فضای بیشتری در شکم مادر نیاز دارد و اندام هایی مانند معده را فشرده می کند. تحت فشار، شیره معده می تواند به مری برگردد.

علت سوزش سر دل و رفلاکس در دوران بارداری چیست؟


هورمون هایی که در دوران بارداری تولید می شوند، سیستم گوارش را مختل می کنند. به ویژه، هضم غذا را کند می کنند. آنها همچنین باعث شل شدن عضلات مسئول بسته نگه داشتن معده می شوند. علاوه بر این، کودک در حال رشد فشار بیشتری به معده وارد می کند. همه اینها باعث می شود مایعات معده به سمت مری بروند و باعث سوزش سر دل و رفلاکس معده شوند.

عوامل متعددی در بروز سوزش سر دل در دوران بارداری نقش دارند. یکی از آنها وجود هورمون هایی مانند پروژسترون است که اسفنکتر بین معده و مری را شل می کند. اسفنکتر، نوار عضلانی که باز و بسته می شود تا غذا وارد معده شود، معمولاً زمانی که شما بلع نمی دهید بسته می شود. با این حال، زمانی که اسفنکتر شل تر است، ممکن است به برخی از محتویات معده اجازه دهد تا به مری برگردند.

پروژسترون علاوه بر آرامش اسفنکتر مری، هضم غذا را کند می کند که باعث می شود غذا برای مدت طولانی تری در معده بماند. هر چه مدت زمان بیشتری غذا در معده باقی بماند، خطر سوزش سر دل بیشتر می شود.

بارداری خود یکی دیگر از دلایل سوزش سر دل است. با رشد جنین، رحم فشار بیشتری به معده وارد می کند. این فشار می تواند محتویات معده را به سمت مری سوق دهد و باعث سوزش سر دل شود.

علائم ممکن است در هر زمانی از بارداری ظاهر شوند، اما در سه ماهه دوم و سوم بارداری بدتر می شوند. برخی از زنان در دوران بارداری دچار سوزش سر دل می شوند، حتی اگر قبلاً آن را نداشته اند. برخی دیگر که قبلاً از آن رنج می بردند، ممکن است علائم شدیدتری در دوران بارداری داشته باشند.

علائم رفلاکس در دوران بارداری

در دوران بارداری، علائم سوزش سر دل می تواند به شرح زیر باشد:

 • درد قفسه سینه
 • احساس گره زدن در معده
 • احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو بعد از غذا خوردن
 • مایع داغ، ترش یا شور در گلو
 • مشکل در بلع

آیا می توان از رفلاکس معده در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

چندین استراتژی برای کاهش فشار وارد شده توسط غذا به دیواره معده و در نتیجه کاهش سوزش سر دل و رفلاکس وجود دارد.

تغییراتی در عادات غذایی خود ایجاد کنید:

 • وعده های کوچکتر را ترجیح دهید، اما بیشتر بخورید، یعنی 5 تا 6 وعده در روز.
  – حتماً آهسته غذا بخورید و غذا را خوب بجوید.
 • بین وعده های غذایی بنوشید نه هنگام غذا خوردن
 • به خاطر داشته باشید که قبل از رفتن به رختخواب زیاد غذا نخورید یا ننوشید.
 • هنگام غذا خوردن صاف بنشینید.
 • بعد از خوردن غذا، 2 ساعت قبل از خواب صبر کنید. همچنین به مدت 30 دقیقه بعد از غذا از دراز کشیدن خودداری کنید.
 • هنگامی که دراز می کشید یک بالش یا بالش اضافی زیر سر و شانه های خود قرار دهید تا سر خود را با زاویه 45 درجه بالا بیاورید. همچنین می‌توانید با قرار دادن بالش‌های زیر تشک، سر تخت خود را حدود 15 سانتی‌متر بالا ببرید.
 • لباس های گشاد مخصوصا در قسمت کمر را انتخاب کنید.

ترجیحاً به جای سه وعده غذایی بزرگ، پنج یا شش وعده غذایی کوچک با فاصله چند ساعت از هم بخورید. با این کار از پر شدن بیش از حد معده و فشار آوردن به دیافراگم از پایین جلوگیری می کنید. اگر نمی توانید وعده های غذایی کوچکتر را تحمل کنید، وعده غذایی اصلی را برای ناهار هر زمان که ممکن است و عصرانه خود را در اسرع وقت میل کنید. این به غذا زمان کافی برای عبور از مجرای معده می دهد که خطر رفلاکس را قبل از رفتن به رختخواب محدود می کند.

مقالات دیگر: نفخ شکم

برای جلوگیری از سوزش سر دل و رفلاکس از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

زنان باردار که از سوزش سر دل رنج می برند از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنند:


 • در دوران بارداری باید از مصرف الکل و سیگار پرهیز کرد زیرا ممکن است به رشد جنین آسیب برساند. آنها همچنین سوزش سر دل و رفلاکس را بدتر می کنند.
 • غذاهای چرب و سرخ شده
 • دسرهای غنی مانند چیزکیک
 • غذاهای ادویه دار
 • پیاز و سیر
 • مرکبات (پرتقال، گریپ فروت و لیمو)
 • گوجه فرنگی
 • قهوه و چای
 • شکلات

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *