مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » روش‌های برداشتن پولیپ روده

روش‌های برداشتن پولیپ روده

پولیپ‌های روده‌ای یکی از مشکلات شایعی هستند که می‌توانند در هر سنی اتفاق بیفتند. این توده‌های خارجی از دیواره روده بیشتر در قسمت‌های پایینی روده قرار دارند و در برخی از موارد می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. برای برداشتن پولیپ‌های روده‌ای، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌شود.

  1. کولونوسکوپی: این روش برای برداشتن پولیپ‌های روده‌ای به کار می‌رود. در این روش، پزشک یک دستگاه کولونوسکوپ را از طریق مقعد وارد روده می‌کند و با استفاده از دوربینی که در بخش انتهایی دستگاه قرار دارد، می‌تواند توده‌های پولیپ روده را مشاهده کند و با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، آن‌ها را بردارد.
  2. لاپاراسکوپی: در این روش، پزشک یک دستگاه لاپاروسکوپ را از طریق کوچک‌سوراخ‌هایی در شکم وارد می‌کند و با استفاده از دوربینی که در بخش انتهایی دستگاه قرار دارد، می‌تواند توده‌های پولیپ روده را مشاهده کند و با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، آن‌ها را بردارد.
  3. رادیوفرکانسی یا آر اف: در این روش، یک پراب رادیوفرکانسی به طور مستقیم به پولیپ متصل می‌شود و انرژی رادیوفرکانسی به آن می‌دهد. این انرژی باعث تخریب پولیپ می‌شود و با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، پزشک می‌تواند پولیپ را بردارد.
  4. اکسیژن‌درمانی: در این روش، پولیپ‌های روده‌ای با استفاده از اکسیژن مایع از بین می‌روند. این روش برای پولیپ‌های کوچک و غیرقابل دسترس مناسب است.
  5. لیزر تراپی: در این روش، یک لیزر با انرژی بالا برای برداشتن پولیپ‌های روده‌ای به کار می‌رود. این روش برای پولیپ‌های بزرگ و دشوار قابل استفاده است.

در هر صورت، برای تشخیص و برداشتن پولیپ‌های روده‌ای، باید با پزشک خود مشورت کنید.لازم به ذکر است که تشخیص و برداشتن پولیپ‌های روده‌ای تنها توسط پزشکان مجرب و متخصص انجام شود و تلاش برای برداشتن آن‌ها توسط خود فرد ممکن است به مشکلات و آسیب‌های جدی برای سلامتی منجر شود. همچنین، پیشگیری از بروز پولیپ‌های روده‌ای با انجام سیکل‌های منظم اسکرینینگ و تغییر سبک زندگی مانند افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم، بسیار مهم است.

رروش‌های برداشتن پولیپ روده

در ادامه توضیحاتی درباره هریک از روش‌های برداشتن پولیپ روده آورده شده است:

کولونوسکوپی


در این روش، پزشک از یک دستگاه کولونوسکوپ برای برداشتن پولیپ‌های روده استفاده می‌کند. این دستگاه یک لوله بلند و باریک با یک دوربین در بخش انتهایی دارد. پزشک از طریق مقعد، دستگاه را وارد روده می‌کند و با استفاده از دوربین، توده‌های پولیپ روده را مشاهده می‌کند. پس از شناسایی پولیپ، با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، پولیپ را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

لاپاراسکوپی

در این روش، پزشک از یک دستگاه لاپاروسکوپ برای برداشتن پولیپ‌های روده استفاده می‌کند. این دستگاه شامل یک لوله بلند و باریک با یک دوربین در بخش انتهایی است که از طریق کوچک‌سوراخ‌هایی در شکم وارد بدن می‌شود. پزشک با استفاده از دوربین، توده‌های پولیپ روده را مشاهده می‌کند و با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، پولیپ را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

رادیوفرکانسی یا آر اف

در این روش، پزشک از یک پراب رادیوفرکانسی استفاده می‌کند. پراب را به محل پولیپ متصل کرده و به آن انرژی رادیوفرکانسی می‌دهد. این انرژی باعث تخریب پولیپ می‌شود و با استفاده از ابزاری که در دسترس دارد، پولیپ را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

اکسیژن‌درمانی

در این روش، پزشک از اکسیژن مایع برای برداشتن پولیپ‌های روده استفاده می‌کند. پولیپ‌ها با قرار دادن اکسیژن مایع در محل پولیپ از بین می‌روند.

لیزر تراپی

در این روش، پزشک از یک لیزر با انرژی بالا برای برداشتن پولیپ‌های روده استفاده می‌کند. لیزر انرژی بالایی را به پولیپ می‌دهد و با تخریب پولیپ، آن را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

در هر صورت، برای تشخیص و برداشتن پولیپ‌های روده‌ای، باید با پزشک خود مشورت کنید و روش مناسب برای شما را تعیین کنید. همچنین، پیشگیری از بروز پولیپ‌های روده‌ای با انجام سیکل‌های منظم اسکرینینگ و تغییر سبک زندگی مانند افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم، بسیار مهم است.

بهترن روش برداشتن پولیپ روده

هر روشی برای برداشتن پولیپ روده، مزایا و معایب خاص خود را دارد و بهترین روش برای برداشتن پولیپ روده باید به مواردی مانند اندازه، تعداد و موقعیت پولیپ‌ها، سلامت عمومی بیمار، سن و دیگر شرایط پزشکی آن‌ها بستگی داشته باشد. بنابراین، انتخاب بهترین روش برای برداشتن پولیپ روده باید توسط پزشک تعیین شود.

با این حال، اکثر پزشکان برای برداشتن پولیپ‌های روده از روش کولونوسکوپی استفاده می‌کنند. این روش بسیار کارآمد و امن است و به عنوان روش استاندارد و معمول برای برداشتن پولیپ‌های روده استفاده می‌شود. در صورت نیاز، پزشک ممکن است از روش لاپاراسکوپی نیز استفاده کند که در برخی موارد، مانند برداشتن پولیپ‌های بزرگ و پیچیده، ممکن است بهترین گزینه باشد.

در هر صورت، برای تعیین بهترین روش برای برداشتن پولیپ روده، شما باید با پزشک خود مشورت کنید و به توصیه‌های آن‌ها پایبند باشید. همچنین، انجام سیکل‌های منظم اسکرینینگ و پیشگیری از بروز پولیپ‌های روده با تغییر سبک زندگی مانند افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم، بسیار مهم است.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *