مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » مقالات » رژیم غذایی بعد از بالون معده

رژیم غذایی بعد از بالون معده

رژیم غذایی بعد از بالون معده یکی از دغدغه های افرادی است که در معده خود بالون قرار داده اند و نگران تغذیه خود در ادامه می باشند. همانطور که می دانید داشتن رژیم غذایی بعد از انجام جراحی هایی که برای لاغری انجام می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

ما در این مقاله سعی کردیم یک برنامه غذایی و اهمیت داشتن آن را برای شما ارائه دهیم تا بتوانید بهترین تجربه را بعد از گذاشتن بالون داشته باشید.

رژیم غذایی بعد از بالون معده

روزهای ابتدایی در رژیم غذایی بعد از بالون معده چه چیز هایی مصرف کنیم؟

در روز های ابتدایی بعد از انجام بالون معده، شما قادر به خوردن مواد غذایی زیادی نمی باشید. از آنجایی که در روز های اول، معده باید استراحت کند و برای مصرف غذا حجم آن کاهش یافته، بهتر است به صورت جرعه جرعه، نوشیدنی هایی که در ادامه ذکر می کنیم را مصرف کنید تا معده تحت فشار قرار نگیرد. همچنین سعی کنید بعد از هر جرعه ای که می نوشید حدود دو دقیقه صبر کنید تا دچار حالت تهوع نشوید.

نوشیدنی هایی که می توانید مصرف کنید عبارتند از:

 • آب با ترکیب هایی مانند عسل، آب سیب، آب هویج و آبمیوه های رقیقی از قبیل این موارد.
 • همچنین توجه داشته باشید از مصرف نوشیدنی های گازدار و حاوی قند باید خودداری کنید تا دچار عوارض نشوید و مشکلی برای شما پیش نیاید.
 • با گذشت چند روز از انجام بالون معده شما مجاز هستید از سوپ های رقیق و و میکس شده استفاده کنید تا بدن شما دچار ضعف نشود و مواد مورد نیاز را جذب کند.
 • در ادامه با گذشت یک هفته می توانید به صورت خیلی کم از پوره های مختلف استفاده کنید. البته توجه داشته باشید در صورتی که با خوردن آن ها به معده شما فشاری وارد نمی شود و دردی احساس نمی کنید، این روند را ادامه دهید تا مشکلی به وجود نیاید.

در ادامه انواع پوره هایی که میتوانید مصرف کنید را معرفی می کنیم:

 • پوره سبزیجات
 • پوره میوه
 • پوره سیب زمینی
 • انواع مرغ و گوشت های نرم و بدون استخوان

نکات طلایی در رژیم غذایی بعد از بالون معده

 1. مهمترین نکته در ابتدا این می باشد که هرگاه احساس سیر شدن کردید، غذا خوردن را متوقف کنید.
 2. بعد از بالون معده مقدار مصرف آب را باید بیشتر کنید تا بدن شما دچار کم آبی نشود، البته توجه داشته باشید میزان مصرفی هر فرد با فرد دیگر متفاوت میباشد و در خوردن آن نباید افراط شود.
 3. مواد غذایی که مصرف می کنید باید کم چرب و بدون شکر باشند.
 4. سعی کنید رژیم غذایی که شروع می کنید،از دارای مقدار کمی کالری باشد.
 5. حدود 30 دقیقه قبل و بعد از مصرف غذا، آب بنوشید.
 6. از مصرف ماکارونی و انواع آن خودداری کنید.
 7. در طول مصرف غذا از نوشیدن آب جدا خودداری کنید. زیراکه این امر معده شما را پر می کند و نه تنها جایی برای غذا نمی ماند، بلکه باعث ایجاد حالت تهوع می شود.
 8. همانطور که ذکر کردیم از مصرف غذا های چرب و قند بالا اجتناب کنید.
 9. از آنجایی که مقدار غذای مصرفی شما بعد از گذاشتن بالون معده کاهش پیدا می کند، سعی کنید به تجویز پزشک و آزمایشات مورد نیاز از مولتی ویتامین ها استفاده کنید تا با گذشت زمان دچار کمبود ویتامین و عوارض عدم استفاده از آن ها نشوید.
 10. سعی کنید قبل و بعد غذا، از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 11. شما بعد از انجام بالون معده، موظف هستید با حجم کم تعداد وعده های مصرفی خود را افزایش دهید و سعی کنید بیشتر از 3 الی 4 ساعت بیشتر بین وعده های شما فاصله ایجاد نشود و احساس ضعف را تجربه نکنید.

برخی از قوانین مهم در رژیم غذایی بعد از بالون معده

 • دقت داشته باشید که در دوره بعد از بالون معده، آهسته غذا بخورید. زیراکه این امر کمک خیلی بزرگی به هضم غذا می کند و شما دچار درد و احساس ناراحتی نمی شوید.
 • سعی کنید غذا را حداقل 20 مرتبه بجویید و اجازه ندهید هیچگونه تکه درشتی وارد معده شما شود.
 • همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، در طول روز حداقل 6 وعده غذایی با حجم کم مصرف کنید.
 • از مصرف غذا های تند و پر ادویه خودداری کنید. زیراکه در این دوره معده شما بسیار حساس می باشد و ممکن است به هر مواد غذایی واکنش نشان دهد.

سوالات متداول در رژیم غذایی بعد از بالون معده

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *