مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » مقالات » رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده یکی از موثر ترین اقدامات برای مراقبت بعد از بوتاکس میباشد، با تغییر برنامه غذایی و شروع سبک جدید برای زندگی بعد از تزریق میتواند تاثیر بسزایی بر نتیجه تزریق و ماندگاری آن داشته باشد.درواقع با تغییرات کمی در برنامه روزمره خود میتوانید بهترین نتیجه را از این تزریق داشته باشید. درنهایت بهتر است با یک مشاوره تغذیه مشورت کنید . اما ما در این مقاله سعی داریم مواد مصرفی مورد نیاز را برای بعد از تزریق که در روند بهبودی شما و ماندگاری تزریق تاثیر دارد را در اختیار شما قرار دهیم.

برنامه غذایی مفید بعد از تزریق بوتاکس معده

 • پس از تزریق بوتاکس معده، می‌بایست برای ۲۴ ساعت اول، فقط از مایعات سرد مصرف شود.
 • به مدت سه روز بیماران فقط باید از عصاره گوشت یا مرغ استفاده کنند.
 • در این دوره، برای تأمین نیازهای غذایی بیماران، می‌توان از عصاره گوشت یا مرغ استفاده کرد. این مواد شامل پروتئین بالا هستند و بهترین گزینه برای تأمین نیازهای غذایی بیماران هستند. در این سه روز، مصرف هرگونه کربوهیدرات یا غذاهای شیرین و جامد ممنوع است.
 • در واقع، دشوارترین مرحله بوتاکس معده همین سه روز است. بیماران ممکن است در این دوره احساس ضعف، سردرد، لرزش دست و عصبانیت کنند. برای جلوگیری از این شرایط، باید برای تأمین نیازهای غذایی از عصاره گوشت و مرغ استفاده کرد و مصرف کربوهیدرات‌ها را محدود کرد.
 • بعد از سه روز، بیماران می‌توانند رژیم غذایی نرم را شروع کنند. در این دوره چهار روزه، بیماران می‌توانند از عدسی و سوپ استفاده کنند، اما باید مواد کربوهیدرات دار مانند سیب زمینی را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
 • میتوانید ازغلاتی مانند برنج، نخود،و.. نیز پس از بوتاکس معده مصرف کنید.
 • مواد غذایی با فیبر بالا  از غذاهایی هستند که برای حفظ سلامتی و کاهش وزن مناسب میباشند.
 • همچنین می‌توانید از پروتئین‌های کم چرب برای جلوگیری از گرسنگی استفاده کنید.
 • همچنین میتوانید از سبزیجات به دلیل داشتن ارزش غذایی بالایی استفاده کنید.
 • مصرف میوه‌ها نیز برای کاهش وزن مناسب هستند.
رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

برای کاهش مصرف کالری بعد از بوتاکس معده چه اقداماتی لازم است

 • مصرف آب به میزان کافی:

بعد از تزریق بوتاکس معده از آنجا که شما قادر به خوردن غذا با حجم زیاد نمیباشید ، باید از مایعات بیشتر از قبل استفاده کنید تا از بروز مشکلات گوارشی مانند یبوست جلوگیری کنید.

 •  افزایش مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا

در دوره بعد از تزریق شما با توجه به حجم غذایی که مصرف مکینید باید مواد مصرفی پروتیین دار استفاده کنید تا از نظر ویتامین و مواد مورد نیاز بدن دچار کمبود نشوید. در نتیجه با استفاده از مواد غذایی با ارزش غذایی بالا میتوانید از بروز مشکلات کمبود ویتامین جلوگیری کنید.

 • تغییر در الگوی مصرف غذایی:

بعد از تزریق بوتاکس معده در کل برنامه زندگی روزمره شما تغییر خواهد کرد و همانطور که ذکر کردیم با داشتن برنامه مناسب شما از بروز هر مشکلی بعد از تتتزریق جلوگیری خواهید کرد.

 • ورزش:

یکی از راحترین و موثرترین روش ها برای کم کردن وزن و افزایش سوخت و ساز بدن ، ورزش کردن میباشد. با داشتن برنامه تمیرین ورزشی و حداقل هروز به مدت 30 دقیقه پیاده روی میتوانید ماندگاری بوتاکس معده را افزایش دهید.

 • خواب و استراحت به اندازه کافی:

همانطور که میدانید کمبود خواب و نداشتن خواب راحت باعث ایجاد مشکلات زیادی مشود . بنابراین بعد از تزریق شما موظف هستید به اندازه کافی استراحت کنید و دارای خواب منظمی باشید.

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

بعد از تزریق بوتاکس معده تا چه مقدار مجاز به مصرف غذا هستیم؟

معمولا اکثر بیماران بعد از انجام بوتاکس معده ، گنجایش زیاد مانند گذشته را برای مصرف غذا ندارند و قدرت هضم گوارشی آن ها کاهش میابد.

یکی از دلایلی که بوتاکس معده تاثیر بسیاری در کاهش وزن دارد ، همین کم شدن حجم غذا میباشد . توجه داشته باشید که به سرعت ، به این روند عادت میکنید و حجم سه وعده مصرفی شما بسیار کاهش پیدا میکند.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *