مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » عدم تحمل لاکتوز در نوزادان

عدم تحمل لاکتوز در نوزادان

عدم تحمل لاکتوز گذرا در نوزادان بسیار شایع است، به ویژه پس از دوره های گاستروانتریت یا پس از عفونت یا آلرژی یا بیماری که به روده آسیب می رساند. پس از آن اقدامات احتیاطی باید برای بهبود مخاط روده و فعال شدن مجدد لاکتاز زمان صرف شود.

علائم عدم تحمل لاکتوز برای نوزاد

عدم تحمل لاکتوز مشکل هضم قند موجود در شیر (لاکتوز) و مشتقات آن است. این به ترشح ناکافی لاکتاز، آنزیم معروفی که اجازه می دهد لاکتوز در روده هضم شود، مرتبط است. لاکتوز که توسط لاکتاز تبدیل نمی شود، در روده یافت می شود و در آنجا تخمیر می شود. این منجر به علائم گوارشی ناراحت کننده می شود.

علائم عدم تحمل لاکتوز برای نوزاد

بنابراین، بر خلاف آلرژی، عدم تحمل سیستم ایمنی را درگیر نمی کند: بدن در برابر ماده ای که نمی تواند تحمل کند از خود دفاع نمی کند. واکنش کاملا متابولیک است. اگر شما یا همسرتان دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، پس هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد فرزندتان وجود ندارد: عدم تحمل لاکتوز منتقل نمی شود – مگر اینکه کمبود لاکتاز ارثی باشد – و موارد عدم تحمل لاکتوز در نوزادان بسیار نادر است. این اختلال معمولاً در حدود 2 تا 3 سالگی ظاهر می شود: کودک پس از نوشیدن مقدار زیادی شیر، مثلاً در صبح، از ناراحتی شکایت می کند.

در مورد عدم تحمل لاکتوز، علائم بسیار شبیه علائم آلرژی است اما محدود به دستگاه گوارش است:

  • نفخ (شکم متورم)
  • درد شکم
  • گرفتگی معده
  • گاز
  • در شدیدترین اشکال، کودک ممکن است از اسهال و استفراغ تحریک‌کننده‌ای رنج ببرد.

شدت و طول مدت علائم بستگی به مقدار شیر مصرفی دارد زیرا این علائم به دلیل تخمیر لاکتوز در دستگاه گوارش است.

در مورد کمبود مادرزادی لاکتاز، که یک بیماری ارثی است، علائم از روزهای اول پس از تولد با مدفوع مایع که اغلب با استفراغ همراه است، شروع می شود. نوزاد تازه متولد شده به اندازه کافی رشد نمی کند. این یک بیماری متابولیک گسترده تر است که نیاز به درمان سریع دارد.

البته باید توجه داشت که اشکالی از عدم تحمل لاکتوز گذرا وجود دارد. در واقع، موقعیت‌های خاصی تولید لاکتاز را تغییر می‌دهند، مانند زمانی که کودک مبتلا به گاستروانتریت، عفونت انگلی یا واکنش آلرژیک می‌شود که گاهی به روده آسیب می‌زند. سپس این عدم تحمل می تواند از چند روز تا چند ماه ادامه یابد. البته بیماری سلیاک نیز در بسیاری از موارد علت عدم تحمل لاکتوز است.

چگونه عدم تحمل لاکتوز ایجاد می شود؟

عدم تحمل لاکتوز در اثر تخمیر قند شیر (لاکتوز) در دستگاه گوارش ایجاد می شود. این به این دلیل است که بدن آنزیم گوارشی لاکتاز کافی تولید نمی کند. لاکتاز برای تجزیه و هضم قند، لاکتوز موجود در محصولات لبنی مورد نیاز است.

لاکتوز در روده کوچک به دو جزء تقسیم می شود تا جذب خون شود. اگر لاکتاز کافی نباشد، لاکتوز هضم نشده به روده بزرگ می رسد و باعث فرآیندهای تخمیر در آنجا می شود. این باعث درد شکم و علائم دیگر می شود. این ناخوشایند است، اما برای سلامتی خطرناک نیست – بر خلاف عدم تحمل گلوتن. از آنجایی که آلرژی نیست، یعنی بدن واکنش ضد واکنشی ایجاد نمی کند، ردپای لاکتوز در غذا باعث شکایت نمی شود.

آیا عدم تحمل لاکتوز درمان دارد؟

عدم تحمل لاکتوز قابل درمان نیست. بهترین درمان پرهیز از محصولات حاوی لاکتوز است. برای تشخیص در نوزادان و کودکان خردسال، ابتدا سعی کنید از محصولات حاوی لاکتوز به مدت دو تا سه هفته خودداری کنید. در صورت بهبود علائم، می توان یک برنامه غذایی مناسب با متخصص تغذیه ایجاد کرد. قرص لاکتاز نیز برای کمک به هضم محصولات لبنی موجود است. آنها می توانند به ویژه هنگام غذا خوردن در بیرون از خانه مفید باشند. با این حال، تنها پس از مشورت با پزشک باید به کودک خود مکمل های غذایی بدهید.

در صورت عدم تحمل لاکتوز، کدام شیر را استفاده کنیم؟

آزمایشگاه ها برای رفع نیازهای نوزادان و کودکانی که به لاکتوز عدم تحمل موقت یا غیرمعمول دارند، شیرهای نوزاد بدون لاکتوز را تهیه کرده اند.

این شیرها به ویژه برای کودکان نوپا که اختلالات روده ای مانند اسهال دارند ارائه می شود. به محض بهبود علائم، کودک به تدریج به شیر معمولی باز می گردد. همچنین برای نوزادانی که از بیماری سلیاک یا هر گونه عفونت گوارشی رنج می برند توصیه می شود.

در صورت کمبود مادرزادی لاکتاز، که باعث عدم تحمل لاکتوز ارثی از بدو تولد می شود، در صورت تغذیه با شیشه شیر، کودک باید فقط شیر خشک بدون لاکتوز بخورد. اگر او با شیر مادر تغذیه شود، مادر رژیم غذایی خود را تطبیق می دهد.

در مورد شیر، توجه به این نکته ضروری است که حتی در موارد عدم تحمل شدید لاکتوز (یا حساسیت به پروتئین شیر گاو)، نوشیدنی‌های گیاهی مانند آنهایی که در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شوند، برای نیازهای نوزادان مناسب نیستند و به طور رسمی توسط متخصصان بهداشت منع می‌شوند. به دلیل خطراتی که برای نوزاد دارند (کمبودهای قابل توجه).

در صورت عدم تحمل لاکتوز، کدام شیر را استفاده کنیم؟

چه چیزی به تسکین درد شکمی مرتبط با عدم تحمل لاکتوز کمک می کند؟

در صورت درد حاد شکم، دمنوش های گیاهی ضد اسپاسم و تسکین دهنده مانند رازیانه- انیسون- زیره و کیسه آب گرم اثر تسکین دهنده دارند. در صورت تحریک مخاط روده، بلغور جو دوسر – تهیه شده با آب یا شیر گیاهی – می تواند مفید باشد. همچنین می توانید با ماساژ یا تمرینات ملایم و همچنین نزدیکی فیزیکی از بیماران کوچک حمایت کنید.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *