مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » مقالات » غربالگری سرطان های گوارش + معرفی مرکز معتبر غربالگری سرطان در تهران

غربالگری سرطان های گوارش + معرفی مرکز معتبر غربالگری سرطان در تهران

غربالگری سرطان های گوارشی به منظور انجام آزمایش هایی برای تشخیص زود هنگام سرطان قبل از آنکه حتی علائمی از آن وجود داشته باشد، انجام می شود. این کار یکی از اصلی ترین راه های مبارزه با سرطان به حساب می آید. با افزایش سن، تعداد دفعات غربالگری در هر سال نیز افزایش می یابد. غربالگری سرطان های گوارش به انواع : غربالگری سرطان روده، غربالگری سرطان کبد، غربالگری سرطان معده و غربالگری سرطان پانکراس یا لوزالمعده تقسیم می شود.

بیماری سرطان، هنگامی که زود تشخیص داده شود، قابل کنترل تر است. بسته به نوع سرطان، زمان تشخیص آن در عدم افت کیفیت زندگی نقش پررنگی ایفا می کند. دقیقا به همین دلیل است که غربالگری از اهمیت بالایی برخوردار است. میزان دفعات غربالگری رابطه مستقیمی با سابقه خانوادگی در زمینه ابتلا به سرطان و همینطور سن افراد دارد.

اهمیت غربالگری سرطان های گوارش

علائم سرطان در مراحل اولیه ممکن است مشابه بیماری های معمول به نظر برسد. بنابراین در صورت عدم انجام آزمایش های غربالگری سرطان در مراحل اول شاید بیمار متوجه بیماری خود نشود. سرطان از بیماری هایی است که تشخیص آن در روز های اول از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین کاهش هزینه های درمان و افزایش شانس درمان در سرطان در صورت تشخیص آن در مراحل اولیه بسیار بیشتر است. پزشکان در تلاش هستند تا با اهمیت به تشخیص زودهنگام کیفیت زندگی بیماران سرطانی کاهش پیدا نکند.

در ادامه به معرفی علائم اولیه سرطان های گوارشی می پردازیم.

سرطان معده


علائم سرطان معده درست مشابه سایر بیمای های گوارشی است. طوری که شخص در مراحل اول بیماری متوجه نخواهد شد. درد معده، کاهش وزن از مهم ترین نشانه های سرطان معده در مراحل اولیه ابتلا است. وجود خون در مدفوع و همچنین سایر نشانه ها ممکن است در مراحل بعدی ظاهر شوند.

راه تشخیص: آندوسکوپی، نمونه برداری، آزمایش خون برای تشخیص حضور باکتری  H.pylori

سرطان روده


ابتلا به بیماری های سرطان روده بزرگ در سنین بالاتر بیشتر است. از علائم این بیماری وجود خون مخفی در مدفوع است. البته ممکن است شخص مبتلا این علائم را از خود نشان ندهد. معمولا این سرطان به دلیل پلیپ روده ایجاد می شود.

راه تشخیص: نمونه برداری مدفوع برای تشخیص خون مخفی در مدفوع، کولونوسکوپی، انجام تست ایمونوشیمیایی مدفوع تحت عنوان FIT

سرطان کبد


غربالگری سراطان کبد معمولا در کسانی به صورت مداوم انجام می شود که ثابت شده است دارای بیماری های کبدی هستند. افراد مبتلا به کبد چرب برای کنترل و افراد مبتلا به بیماری هایی نظیر هپاتیت، زود به زود از غربالگری استفاده می کنند.

راه تشخیص: انجام سونوگرافی از کبد، آزمایش AFT خون، سی‌تی اسکن کبد، ام‌آر‌آی از کبد

سرطان لوزالمعده


از شایع ترین علائم سرطان لوزالمعده ابتلا به این بیماری کاهش وزن، درد در ناحیه شکم و یا کمر، تغییر رنگ ادرار و مدفوع است. اکثر افراد مبلا به این بیماری در سنین بالا به آن دچار می شوند. به همین دلیل اهمیت غربالگری در سنین بالای 40 سال بسیار بیشتر می شود.

راه تشخیص: سونوگرافی، سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی، آندوسکوپی

علائم سرطان های گوارشی

علائم سرطان های گوارشی در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم حتی در صورت بروز سرطان بدخیم، این موضوع ممکن است در مرحله اول قابل شناسایی نباشد. حتی در صورت عدم وجود راه های درمانی قطعی در زمینه برخی از سرطان های پیشرفته، جلوگیری از گسترش آن با تشخیص زودهنگام مشخص می شود. اهمیت غربالگری سرطان های گوارش همینجا مشخص می شود.

بهترین سن برای غربالگری چه زمانی است؟

انواع سرطان در همه سنین می تواند اتفاق بیوفتد. بنابراین انجام غربالگری سرطان به صورت دوره ای علی الخصوص اگر به تازگی علائم بیماری را مشاهده می کنید، مهم است. اما در سنین بالای چهل سال علی الخصوص غربالگری سرطان های گوارشی بهتر است به صورت منظم انجام شود. چرا که افزایش سن شانس ابتلا را بالا می برد. انجام غربالگری های سرطان در صورتی که هیچ علائمی وجود ندارد اختیاری و برای اطمینان از وضعیت سلامتی است.

در کل سن شروع غربالگری و انجام کولونوسکوپی در ایران از سن ۴۰ سال به بالا می باشد.

در برخی از کشورهایی که شانس ابتلای بالا در زمینه های خاصی از سرطان وجود دارد، غربالگری به صورت سراسری برای تشخیص زودهنگام سرطان در سنین خاص انجام می شود. از روش های مختلفی برای غربالگری سرطان های گوارشی استفاده می شود. شیوه انجام غربالگری برای تشخیص در کشورهای متفاوت دنیا مختلف است.

هزینه تست غربالگری سرطان

هزینه تست های غربالگری سرطان های گوارشی بسته به آنکه پزشک از کدام روش ها برای تشخیص بیماری استفاده کند متفاوت است. این هزینه ها بسته به نمونه گیری برای تشخیص باکتری های مختلف در آزمایش خون، انجام سی‌تی اسکن یا ام‌آر‌آی، انجام تصویر برداری با استفاده از آندوسکوپی و کولونوسکوپی و یا نمونه گیری ادرار و مدفوع می تواند متفاوت باشد. پوشش دهی بیمه از انجام این آزمایشگاه ها در مراکز خاص نیز بسته به نوع بیمه درمانی و نوع آزمایش در شهرهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. انجام آزمایش های لازم در مطب دکتر محمد رضا عباسی قابل انجام هستند.

بهترین آزمایش های غربالگری سرطان های گوارش چه ویژگی دارند؟

این آزمایش ها از درصد خطای کمی برخوردار هستند. هزینه های آزمایش های غربالگری باید برای متقاضی مقرون به صرفه باشد. بی خطر بودن انجام این آزمایش ها باید از جانب پزشک برای متقاضی با توجه به شرایط تایید شود.

انجام نوع غربالگری سرطان و تجویز آزمایش ها از جانب پزشک با توجه به موارد زیر انجام می شود:

  • سن متقاضی
  • سابقه بیماری
  • سابقه سرطان در خانواده
  • بررسی مصرف داروها
  • بررسی مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
  • بررسی وضعیت سلامت به طور کلی

نتیجه تست غربالگری برای تشخیص سرطان

تفسیر این نتایج به عهده پزشک متخصص است. گاهی در مواقع نادر پیش می آید در صورت ابتلای فرد به بیماری خاص این امر در نتایج آزمایش مشخص نمی شود. و یا نتایج آزمایش به خطا وجود علائمی سرطان های گوارشی را تایید می کند. اینگونه خطاها با بررسی علائم متقاضی و تکرار آزمایش برطرف می شود. انجام تست های غربالگری نتیجه را برای متقاضی قطعی تر می کند. برای انجام تست ها بهتر است به مطب دکتر محمد رضا عباسی که مرکز معتبر غربالگری سرطان های گوارش می باشد مراجعه کنید.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *