مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » چه زمانی کلسترول برای سلامتی خطرناک می شود؟ + روش های درمان

چه زمانی کلسترول برای سلامتی خطرناک می شود؟ + روش های درمان

بدن انسان ارگانیسمی است که نیاز به وجود چندین ماده تشکیل دهنده و عناصر دارد. این به بدن اجازه می دهد تا به طور بهینه و پیوسته عمل کند، تکامل یابد و انرژی تولید کند. از جمله مهمترین عناصری که در بدن وجود دارد، لیپیدها یا همان چیزی است که به آن کلسترول می گویند. با این حال، باید بدانید که انواع مختلفی وجود دارد. در واقع، یکی از این انواع برای بدن مفید است، در حالی که دیگری مضر است. این موارد حتی می تواند منجر به بیماری قلبی عروقی یا انواع دیگر عوارض شود.

کلسترول چیست؟

این یک ماده لیپیدی است که در تمام سلول های بدن انسان وجود دارد. این چربی می تواند توسط بدن شما تولید شود، زیرا می تواند از طریق انواع مختلف مواد غذایی معرفی شود. باید گفت که کلسترول برای عملکرد صحیح بدن انسان ضروری است. در واقع، نه تنها انرژی لازم برای عملکرد صحیح بدن را تولید می کند، بلکه به حفظ ساختار غشای چندگانه سلول های بدن نیز کمک می کند.

کلسترول یکی از اجزای تشکیل دهنده انواع خاصی از هورمون های جنسی از جمله تستوسترون است.

اگرچه این ماده به طور کلی برای بدن مفید است، اما بیش از حد آن می تواند منجر به عواقب جدی شود. با این حال، برای شما مهم است که بدانید داشتن کلسترول بالا یک خطر مستقیم نیست. با این وجود، این می تواند عوارضی ایجاد کند که منجر به عوارض مهم تری شود. بیماری هایی که عمدتاً ماهیتی قلبی یا عروقی دارند.

برای درک بهتر و ایجاد تفاوت بین کلسترول خوب و بد، بدانید که با نام های خاصی مشخص می شوند:

 • HDL: نشان دهنده کلسترول خوب است
 • LDL: نمایانگر کلسترول بد است

اگر LDL در مقادیر بالاتر از حد طبیعی وجود داشته باشد، می تواند منجر به بیماری قلبی عروقی شود.

کلسترول چیست؟

کلیک کنید: بهترین متخصص گوارش در تهران

چگونه کلسترول اضافی خون را تشخیص دهیم؟

باید بدانید که LDL اضافی در خون نشان دهنده تجمع چربی در دیواره شریانی بدن است. این چربی همچنین در رگ های خونی مختلف یافت می شود. وجود رسوب زیاد مواد چرب در این دیواره ها می تواند در دراز مدت باعث کاهش اثر کشسانی عروق و همچنین کاهش قطر آنها شود. این متعاقباً باعث ایجاد مشکل در عبور خون و در نتیجه اکسیژن به قلب می شود.

از سوی دیگر، کلسترول خوب (یا HDL)، به مسدود کردن چربی اضافی موجود در خون کمک می کند. سپس با کمک کبد از بین می رود. بنابراین HDL خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

مهم است بدانید که سطح کلسترول با افزایش سن افزایش می یابد. با این حال، مراقب باشید که همیشه این نرخ ها را کنترل کنید. در واقع، افزایش بیش از حد برای چندین سال متوالی می تواند عوارض دیگری ایجاد کند.

در حقیقت، چربی انباشته شده بر روی دیواره رگ ها تمایل به مسدود کردن سایر مواد ضروری برای بدن، به ویژه کلسیم دارد. این اتفاق می تواند باعث انواع بیماری های دیگر شود.

چه چیزی می تواند باعث کلسترول بالا شود؟

کلسترول اضافی که هیپرکلسترولمی نیز نامیده می شود، می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. مهمتر از همه، دانستن این نکته ضروری است که در برخی افراد، هیپرکلسترولمی می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد.

در حالی که در افراد دیگر، بسته به عوامل و دلایل مختلف، می تواند با افزایش سن در آن ها ظاهر شود. شایع ترین علل عبارتند از:

 • مصرف بیش از حد الکل
 • یک رژیم غذایی نامتعادل
 • کهنسالی
 • اضافه وزن یا چاقی
 • وراثت
 • برخی شرایط پزشکی مانند تیروئید یا دیابت

همچنین، توجه داشته باشید که عوامل خاصی وجود دارند که می توانند به میزان زیادی در ایجاد سطح LDL در خون کمک کنند. در واقع، افزایش غلظت LDL ممکن است در موارد زیر مشاهده شود:

 • یک فرد بیش از حد غذاهای پرچرب با منشاء حیوانی مصرف می کند
 • یک فرد سطح LDL بالایی دارد و همزمان ورزش نمی کند
 • رابطه جنسی مکرر (مرد بیشتر در معرض خطر است، زیرا سطح کلسترول او بالاتر است)

عوارض مختلفی که به دنبال این زیاده روی می آید چیست؟

همانطور که باقی مانده های کلسترول روی دیواره های شریانی بدن رسوب می کند، عوارض مختلفی می تواند ظاهر شود و ایجاد شود. البته شدت مورد بستگی به میزان واقعی کلسترول در بدن دارد.

یکی از عوارضی که می تواند افراد مبتلا به این بیماری را درگیر کند، آنژین در قفسه سینه است. این آنژین زمانی ظاهر می شود که چربی روی دیواره رگ های قلب جمع شود. این گاهی اوقات می تواند منجر به انفارکتوس میوکارد شود که در اثر نارسایی یکی از عضلات قلب ایجاد می شود. عمدتا به این دلیل است که اکسیژن دیگر نمی تواند به این قسمت از قلب برسد.

عارضه دیگری می تواند در شکم رخ دهد. ناشی از تجمع این ماده در شریان ها، می تواند باعث اختلال نعوظ نیز شود.

اگر کلسترول به شریان های مغز برسد، می تواند باعث موارد زیر شود:

 • فلج شدن
 • سرگیجه
 • اختلالات گفتار و زبان
 • سکته های مغزی

در نهایت، اگر این ماده با رگ های پا برخورد کند، می تواند باعث گرفتگی دردناک شود. اینها به طور ناگهانی و متناوب می آیند. علاوه بر این، آنها بدون نیاز به هیچ تلاش فیزیکی رخ می دهند. به این نوع گرفتگی ها، آرتریت پاها نیز گفته می شود. در برخی موارد، این آرتریت می تواند باعث قانقاریا شود که گاهی منجر به قطع پا می شود.

مقالات دیگر: کبد چرب غیر الکلی ; علائم تا درمان

علائم کلسترول بالا در خون چیست؟

در نگاه اول نمی توان تشخیص داد که آیا کلسترول بالایی دارید یا خیر. در واقع، هیپرکلسترولمی هیچ علامت آشکاری ندارد. با این حال، آزمایش خون منظم به ویژه پس از گذراندن یک سن خاص توصیه می شود. این همچنین به شما امکان می‌دهد تا چیزها را پیش‌بینی کنید و از عوارض احتمالی که ممکن است ایجاد شود اجتناب کنید.

علاوه بر این، در صورتی که این ماده با ایجاد بیماری های خاص شروع به ایجاد اختلال در عملکرد صحیح بدن کرد، به فکر آن باشید و بدون معطلی معاینات لازم را انجام دهید!

بدانید که فکر کردن به غربالگری این بیماری بسیار مهم است، به خصوص اگر مردی 40 ساله یا بیشتر هستید. این امر در مورد زنان بالای 50 سال نیز صدق می کند. دلایل دیگر ممکن است شما را به انجام این غربالگری سوق دهد، به خصوص اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید:

 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • اعتیاد به تنباکو یا الکل
 • چاقی
 • بیماری التهابی
 • بیماری عروقی یا عروق کرونر (مانند آنوریسم) یا بیماری کلیوی
علائم کلسترول بالا در خون چیست؟

استانداردهای کلسترول خون

به طور معمول، سطح کلسترول کل باید کمتر از 2 گرم در لیتر باشد.

 • در مورد LDL، و در افرادی که هیچ بیماری یا خطری ندارند، سطح کلسترول باید کمتر از 1.6 گرم در لیتر باشد. در غیر این صورت، این میزان نباید بیشتر از 1.3 گرم در لیتر باشد.
 • با توجه به HDL یا کلسترول خوب، باید بدانید که کلسترول باید بالاتر از 0.35 گرم در لیتر باشد. سطح طبیعی HDL 0.60 گرم در لیتر است.

چگونه کلسترول اضافی خون را درمان کنیم؟

هنگامی که از کلسترول خون بالا رنج می برید، ضروری است که تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید. در واقع، با اتخاذ حرکات صحیح شروع می شود. درمان های پیشگیرانه مبتنی بر داروهای گیاهی را نیز می توان در نظر گرفت. در نهایت، در موارد پیشرفته تر، برخی از درمان های مبتنی بر دارو وجود دارد.

تغییر سبک زندگی

بدانید که با رعایت چند مرحله کاملاً ممکن است خطر کلسترول بالا را محدود کنید یا سطح آن را در خون کاهش دهید. در واقع، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که از هر چیزی که می تواند باعث افزایش کلسترول شود، دوری کنید، مانند:

 • رژیم غذایی سرشار از چربی حیوانی و نمک
 • تنباکو و الکل
 • استرس

اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید، بدانید که روی آوردن به گیاه درمانی کاملاً امکان پذیر است. در واقع، مطالعات نشان داده اند که تعداد زیادی گیاه وجود دارد که به محافظت از قلب و همچنین عروق و شریان ها کمک می کند. علاوه بر این، این گیاهان کمک زیادی به جلوگیری از هرگونه خطر عوارض قلبی عروقی می کنند.

دارو

به عنوان آخرین راه حل، و اگر تغییر در سبک زندگی کافی نباشد، کاهش سطح کلسترول با مصرف دارو کاملاً امکان پذیر است. البته این کار با تجویز پزشک انجام می شود. این داروها معمولاً مشکلاتی را که منجر به افزایش سطح کلسترول خون می شود، اصلاح می کنند.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *