مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » تشخیص بیماری » کولونوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟ + آمادگی های قبل عمل

کولونوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟ + آمادگی های قبل عمل

کولونوسکوپی آزمایشی برای بررسی سلامت داخل روده هاست که همانند آندوسکوپی عمل می کند. این آزمایش می تواند در یافتن علل ایجاد مشکل در روده به شما کمک کند. در طی کولونوسکوپی یک لوله نازک و قابل انعطاف با یک دوربین کوچک متصل به آن از مقعد به روده ها منتقل می شود. به بیمار ملین داده می شود تا روده ها برای آزمایش خالی باشد.

کولونوسکوپی که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه می شود، به ویژه در سنین خاص، امکان غربالگری سرطان کولورکتال و همچنین بیماری های کولون را فراهم می کند. همچنین زمانی که بیمار از مشکلات گوارشی (خون در مدفوع، درد و غیره) رنج می‌برد، تشخیص را ممکن می‌سازد.

علاوه بر این عملکرد مشاهده، کولونوسکوپی امکان مداخله در صورت شناسایی اختلال را ارائه می دهد. در واقع، برداشتن تکه‌هایی از بافت برای آنالیز (بیوپسی) و درمان مستقیم ناحیه‌ای که در آن ناهنجاری مشاهده می‌شود (برداشتن پولیپ، اتساع برای بازگرداندن شکل طبیعی به کولون و غیره) امکان‌پذیر است.

بررسی علت بیماری ها با کولونوسکوپی

کولونوسکوپی اغلب برای بررسی علت ایجاد علائم روده انجام می شود ، مانند:

 • خونریزی از مقعد
 • اسهال یا یبوست که درمان نشود
 • لاغر شدن یا احساس خستگی بدون هیچ دلیلی
 • بیشتر اوقات جای نگرانی نخواهد بود.
 • اما گاهی اوقات ممکن است موردی نیاز به بررسی دقیق تر یا آزمایشات بیشتری داشته باشد.
 • توده ای در روده (پولیپ)

ممکن است توده هایی در روده ها رشد کند که در بیشتر اوقات بی خطر هستند. اما بعضی اوقات می توانند به سرطان تبدیل شوند ، بنابراین اگر یافت شد باید مورد بررسی قرار گیرد. توده ها را می توان در طول کولونوسکوپی برداشته و آزمایش کرد. در صورت نیاز به آزمایش توده ها به آزمایشگاه فرستاده می گردند.

کولونوسکوپی

بیماری های روده

برای بررسی بیماری های روده از جمله بیماری های زیر می توان از کولونوسکوپی استفاده کرد:

 • بیماری کرون
 • بیماری دیورتیکول یا دیورتیکولیت
 • کولیت زخمی
 • سرطان روده

تشخیص این بیماری ها دشوار است ، بنابراین ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری نیز باشد.

برای انجام کولونوسکوپی نیاز است که از بیمار رضایت گرفته شود بنابراین فرمی در اختیار بیمار قرار می گیرد که امضا نماید.

آماده شدن برای کولونوسکوپی

برای اطمینان از بیشترین دید غشای مخاطی، اندام ها باید از قبل تخلیه شوند. با توجه به اینکه بین 24 تا 72 ساعت قبل از تخلیه طبیعی غذای بلعیده شده طول می کشد، آماده سازی در بالادست ضروری است، از جمله، در حالت ایده آل، رژیم غذایی کم باقیمانده (یا بدون فیبر غذایی که ضعیف هضم شده و ذخیره می شود) و مصرف روز قبل از آن. و در همان روز، مایع آماده سازی روده یا شستشوی روده، که باعث اسهال بدون درد می شود.

لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از کولونوسکوپی ها به دلیل آماده سازی ناکافی کیفیت بالایی در نظر گرفته نمی شوند و گاهی اوقات نیاز به برنامه ریزی مجدد برای کولونوسکوپی جدید دارند.

همچنین توصیه می شود در روز عمل سیگار نکشید و با معده خالی حاضر شوید، یعنی حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از بیهوشی ننوشید و نخورید.

مراقبت های قبل از کولونوسکوپی

نیاز است که مراقبت هایی را قبل از انجام کولونوسکوپی انجام دهید که به شما ذکر می شود:

 • در روزهای قبل از آزمایش چه چیزی برای خوردن و نوشیدن نیاز دارید
 • چه موقع باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنید
 • ملین هایی همراه خود داشته باشید تا قبل از آزمایش مصرف کنید یا اطلاعاتی در مورد چگونگی مصرف آنها داشته باشید
 • چگونه ملین ها را بخورید

2 روز قبل از کولونوسکوپی

به مدت 2 روز قبل از کولونوسکوپی ، فقط باید غذاهای ساده مانند:

 • مرغ ساده بدون سس
 • برنج سفید ، ماکارونی یا نان
 • سوپ رقیق

1 روز قبل از کولونوسکوپی

روز قبل از کولونوسکوپی باید ملین بنوشید تا روده هایتان را برای آزمایش خالی کنید.

در اکثر مواقع نیاز است تا موارد زیر نیز انجام شود:

 • نیاز به نوشیدن چند دوز ملین دارند
 • نیاز به خوردن ملین در ساعات مختلفی در طول روز هست.
 • چند ساعت پس از مصرف اولین ساشه دچار اسهال می شوند.

پس از شروع نوشیدن ملین ها در خانه بمانید و در نزدیکی توالت باشید.

نکته مهم: همانطور که روی برگه دستورالعمل شما می گوید باید ملین را مصرف کنید. در غیر این صورت ممکن است متخصص نتواند کولونوسکوپی شما را انجام دهد. در روز کولونوسکوپی باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنید – این مورد را پزشک به بیمار می گوید. همچنین باید تمام داروهایی را که مصرف می کنید همراه تان داشته باشید.

روز انجام کولونوسکوپی

یک پرستار با شما در مورد روند انجام کولونوسکوپی صحبت خواهد کرد. از بیمار خواسته می شود که یک گان بپوشد. ممکن است در برخی موارد برای راحتی بیشتر شما و تسهیل تست نیاز به مصرف مسکن باشد:

انواع مسکن

آرام بخشی : دارویی که از طریق یک لوله کوچک به بازو برای کمک به آرامش بیمار تجویز می شود.

گاز و هوا: گاز مخصوصی را تنفس می کنند که به آرامش بیمار کمک می کند.

به خاطر داشته باشید در صورت دریافت آرام بخش نمی توانید تا 24 ساعت رانندگی کنید. شخصی باید شما را با ماشین یا تاکسی از بیمارستان سوار کند.

امضای رضایت بیمار

یک پرستار یا متخصص خطرات احتمالی را به بیمار توضیح می دهد. در موارد نادر ، افراد ممکن است:

 • واکنش به آرام بخش
 • خونریزی

و … داشته باشند. از بیمار خواسته می شود که فرم رضایت نامه را امضا کند. این مورد برای تأیید درک خطرات و موافقت با انجام این روش است. مهم است که به یاد داشته باشید این موارد نادر هستند. اگر اتفاقی بیفتد ، کادر پزشکی از شما مراقبت خواهد کرد.

روش انجام کولونوسکوپی

انجام کولونوسکوپی 30 تا 45 دقیقه طول بکشد. اما ممکن است حدود 2 ساعت در بیمارستان باشید.

در طی کولونوسکوپی چه اتفاقی می افتد و احساس شما در هر مرحله چیست؟

یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک در داخل بدن شما قرار می گیرد و شما ممکن است احساس کنید که لوله وارد شده است ، اما به هیچ عنوان دردی احساس نباید کنید.

هوا برای باز شدن روده های شما به داخل پمپ می شود ممکن است کمی احساس نفخ کنید یا مانند اینکه به توالت نیاز دارید. این لوله از روده بزرگ شما عبور می کند که ممکن است گرفتگی معده داشته باشید. هرگونه توده (پولیپ) در روده شما برطرف می شود یا نمونه ای از سلول ها گرفته می شود. در صورت بروز این حالت چیزی احساس نمی کنید.

در صورت حذف هر گونه توده (پولیپ) معمولاً به شما گفته می شود. سپس به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. پرستاران شما را کنترل می کنند تا زمانی که آماده شوید به خانه بروید.

کولونوسکوپی

بعد از کولونوسکوپی چه اتفاقی رخ می دهد؟

بعد از 2 تا 3 ساعت ممکن است احساس نفخ کنید یا گرفتگی معده داشته باشید. همچنین ممکن است مقداری خون در مدفوع شما وجود داشته باشد یا از پایین خونریزی داشته باشد. این موارد طبیعی است. شما باید 2 یا 3 هفته پس از کولونوسکوپی برای گرفتن نتایج تست مراجعه کنید.

عوارض جانبی کولونوسکوپی

کولونوسکوپی معاینه ای است که عوارض جانبی کمی دارد. این می تواند باعث تحریک دیواره های گوارشی یا به طور جدی تر، اما بسیار نادر، سوراخ شدن دیواره ها شود. بیماری های گوارشی و اختلالات گوارشی هنوز هم اغلب تابو هستند. با این حال، آنها می توانند منجر به عواقب ناخوشایند جزئی روزانه شوند و بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارند، اما همچنین منجر به بیماری های بسیار جدی تری شوند.

نتیجه گیری

کولونوسکوپی آزمایشی است که به بررسی مشکلات روده ای مانند بررسی خوش خیمی یا برخیمی توده های روده کمک می کند. این آزمایش توسط متخصص گوارش انجام می شود. کولونوسکوپی اگر تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد مشکلی ایجاد نمی کند.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *