مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » بیماری های گوارشی » انواع گرید کبد چرب چه تفاوت هایی باهم دارند؟

انواع گرید کبد چرب چه تفاوت هایی باهم دارند؟

کبد چرب از جمله بیماری هایی است که در صورت عدم درمان می تواند پیشروی کرده و شرایط پیچیده ای را برای مبتلایان ایجادکند. گرید های کبد چرب متعدد و مختلف هستند و هر کدام از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه انواع گرید کبد چرب را معرفی کرده و به شرح آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

انواع گرید کبد چرب و علائم آن ها

افزایش عدد در انواع گرید ها نشانگر وخامت و شدت این عارضه است و باید مراقبت های بیشتری صورت بگیرد.

گرید یک کبد چرب

این نوع در اولین مرحله از بروز وضعیت غیر طبیعی برای کبد است. ساده ترین نوع را گرید یک می نامند. افرادی که در طول روز از انواع مواد غذایی ناسالم استفاده می کنند با این عارضه روبرو خواهند شد. افراد مبتلا به این گرید از کبد چرب می توانند با کاهش وزن از بروز تمامی عارضه ها و پیامد های ناشی از آن پیشگیری کنند. اما باید توجه کنید که نباید نسبت به بروز گرید یک کبد چرب در افراد کهن سال بی اعتنا باشیم زیرا که می تواند برای آن ها به دلیل شرایطی که دارند خطرناک باشد.
در گرید 1 کبد چرب تقریباً هیچ کدام از علائم و نشانه های کبد چرب بروز و ظهور ندارند اما به راحتی می توان آن را درمان کرد. نحوه تشخیص گرید 1 کبد چرب در اغلب موارد به نحو اتفاقی بوده است. یعنی فرد برای تست های سالیانه اقدام کرده است و در نتیجه آزمایشات آنزیم هایکبدی زیاد تشخیص داده شده است.

گرید 2 کبد چرب

با پیشرفت نسبی و وخیم تر شدن وضعیت بیمار گرید کبد چرب یک عدد افزایش می یابد. در این نوع از کبد چرب افراد مبتلا باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند و از سوی متخصصین یک سری رژیم های غذایی مخصوص به افراد داده می شود.

علائم گرید دوم کبد چرب

خستگی، بی حالی، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد در بخش های مرکزی و راست شکم، زردی چشم ها، حالت تهوع، خارش پوست و تورم در ناحیه پا.

نمایش کبد در بدن انسان

گرید 3 کبد چرب

برخلاف گرید قبلی که با بهبود وضعیت تغذیه ای و تغییر سبک زندگی می توان به کنترل و درمان آن پرداخت در گرید 3 این اقدامات نتیجه ای در برندارد و بیمار یک مرحله پیشرفت کرده است.
در گرید 3 این بافت های کبد آسیب می بینند.

علائم گرید 3 کبد چرب و نارسایی کبد

زردی چهره فرد مبتلا به گرید 3 افزایش می یابد، رگ هایی که در نواحی شکمی وجود دارد از زیر بافت پوست قابل مشاهده است و تورم شکم از علائم آن است. زمانی که این بیماری در حالت شدید باشد احتمال دارد که بیماران دچار افت هر مشکلی شوند.
گرید دوم و سوم مرحله پیشرفته تری از گرید یک است. آسیب به بافت های کبد در این دو گرید اتفاق می افتد. به همین دلیل زمانی که آزمایشات رادیولوژی انجام می شود سیگنال خاصی از دیواره کبد دریافت نمی شود و این علامتی بر آسیب بافت دیواره کبد است.

پیشرفته

مبتلایان به گرید پیشرفته نیازمند پیوند کبد می شوند زیرا که آخرین گرید از کبد چرب را تجربه می کنند. این نوع کبد چرب به سیروز کبدی نامیده می شود.
افرادی که به این مرحله از کبد چرب مبتلا هستند کبد شان زخم های شدید برداشته است و احتمال این که به وضعیت عادی باز گردد بسیار کم است. به همین دلیل این دسته از مبتلایان پیوند کبد انجام می دهند.
علائم سیروز کبدی یا گرید پیشرفته
کاهش میزان اشتها، خونریزی از ناحیه بینی، زردی صورت، نمایان شدن شریان ها به شکل عنکبوتی زیر بافت پوست، کاهش وزن، خارش پوستی و ضعف.

مراحل آسیب کبد

مراقبت های ضروری برای افراد مبتلا به سیروز کبدی

به دلیل این که گرید 4 از حساس ترین و پیشرفته ترین انواع کبد چرب است توصیه هایی به مبتلایان می شود تا وضعیت آنها در وضعیت ثابت قرار گیرد و پیشرفت بیماری را در آنان شاهد نباشیم.مهم ترین مراقبت ها و توصیه های ارائه شده از سوی متخصصین موارد زیر هستند:

استفاده از واکسن های مخصوص: سیروز کبدی تمامی سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث ضیف شدن آن می شود. در نتیجه احتمال بروز عفونت ها و بیماری ها افزایش می یابد. در این موارد توصیه می شود که واکسن هایی همچون واکسن هپاتیت نوع الف و ب و نیز آنفولانزا را بزنید. در این مورد بدن شما در برابر این عفونت ها تقویت می شود.

استفاده از انواع دارو های مورد تایید پزشک: بعد از بیماری و تضعیف وضعیت کبد تجزیه و دفع کردن انواع دارو ها با مشکل روبرو می شود. به همین دلیل پزشکان درجریان تمامی دارو هایی که استفاده می کنید باید قرار گیرند تا اقدامات و مراقبت های لازم را به شما ارائه کنند. مکمل های غذایی و هر نوع دارو هایی که بدون نسخه تجویز می شود در دسته دارو هایی قرار می گیرند که پزشکان متخصص باید از آن ها آگاه باشند تا مشکلی برای کبد شما ایجاد نشود.

برخورداری از رژیم غذایی سالم و طبیعی: در طول روز باید از انواع میوه ها، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی استفاده کنید. در بیماران مبتلا به سیروز کبدی احتمال این که مواد مغذی بدن از بین برود و عضلات بدنی ضعیف شوند زیاد است از این رو نیاز است که افراد دریافتی مواد مغذی شان را افزایش دهند تا کمبود ها جبران شوند. تغذیه مناسب موجب جلوگیری از بروز ضعف و سایر خطرات ناشی از ضعف بدنی می گردد.

نتیجه:

افرادی که به گرید های پایین تری از کبد چرب مبتلا هستند می توانند با تشخیص بهنگام و آغاز روند درمان از بروز پیشروی این بیماری و حاد شدن آن جلوگیری کنند. به همین دلیل توصیه می شود در صورتی که علائم خاصی را تجربه می کنید در اولین فرصت به بهترین متخصصین مراجعه کنید تا از وخیم تر شدن و بالاتر رفتن گرید چربی کبد شما جلوگیری شود.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *