مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمد رضا عباسی » تشخیص بیماری » ERCP چیست و برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

ERCP چیست و برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

راه های تشخیصی زیادی در خصوص تشخیص بیماری های گوارشی وجود دارد. یکی از بهترین و تخصصی ترین راه های تشخیص و درمان  ERCP است. اگر شما هم برای مشکل گوارشی به بهترین متخصص گوارش در تهران مراجعه کنید ممکن است از شما بخواهد تا برای تشخیص بهتر مشکل و یا حتی برای درمان ای آر سی پی را انجام دهید. بهتر است قبل از انجام آن اطلاعاتی در خصوص این روش داشته باشید.

اگر تا انتهای این متن همراه ما باشید می توانید جواب همه سوالاتتان را  در خصوص این روش تشخیصی درمانی بیابید.

ERCP چیست؟

ERCP مخفف کلمه ی کلانژیوپانکراتوگرافی آندوسکوپی رتروگراد است. از ای آر سی پی برای تشخیص و درمان مشکلات کبدی، مجاری صفراوی، کیسه صفرا و همچنین پانکراس استفاده می شود. این رو ترکیبی از اشعه ایکس و لوله آندسکوپ است که همان لوله باریک و انعطاف پذیری است که سر آن دوربینی متصل است.

پزشک این لوله باریک را از طریق دهان وارد گلو و بعد از گذشتن از مری، به سمت معده یا روده کوچک هدایت می کند. بعد از وارد شدن لوله به محل مد نظر، رنگی تزریق می شود تا اندام های موجود برجسته شوند و توسط اشعه ایکس دیده شوند.


موارد استفاده ERCP  چیست؟

از این روش برای تشخیص علت موارد زیر استفاده می شود:

 • علت درد های شکمی
 • علت زردی پوست یا چشم
 • سرطان کبد
 • سرطان لوز المعده
 • سرطان و یا مشکلات مجاری صفراوی
 • تشخیص سنگ یا مسدود شدن مجاری صفراوی
 • انسداد و یا باریک شدن مجاری پانکراس
 • عفونت مجاری صفراوی

این موارد تنها چندین مورد شایع در خصوص استفاده از ای آر سی پی است. ممن است پزشک شما برای تشخیص و درمان برخی مشکلات دیگر گوارشی و کبدی نیز از این روش استفاده کند.


ERCP چیست؟

آمادگی لازم برای ERCP

در ادامه برای شما توصیه هایی را ذکر می کنیم تا بتوانید برای انجام ای آر سی پی آماده شوید:

 • در ابتدا نیاز است تا فرم رضایتنامه ای  را امضا کنید، همه موارد نوشته شده در رضایت نامه را بخوانید و در صورتی که سوالی در خصوص هر بند آن داشتید از پزشک و یا تکنسین بپرسید.
 • در صورتی که تاکنون به هر مایع رنگی حساسیت داشته اید و یا بدنات واکنشی نشان داده است به زپشک خود اطلاع دهید.
 • در حالی که به موارد بیهوشی، لاتکس ها حساسیت دارید پزشک را در جریان قرار دهید.
 • بهتر است تا 8 ساعت قبل از انجام ای آر سی پی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • در صورتی که نیاز باشد، پزشک به شما دستور العمل غذایی می دهد تا چند روز قبل از ای آر سی پی آن را رعیات کنید.
 • اگر باردار هستید و یا احتمال بارداری می دهید حتما پزشک را در جریان بگذارید.
 • دارو های تجویز شده را سر وقت و موعد مصرف کنید.
 • در صوتری که داروی خاصی مصرفمی کنید از جمله داروهای رقیق کننده خون به پزشک اطلاع دهید.

در طول عمل  ERCP چه رخ می دهد؟

در ابتدا نیاز است تا تمامی جواهرات و اشیا های دیگر را که ممکن اس در روند عمل اختلال ایجاد کند در آورید.ممکن است برای تنفس بهتر، لوله ای در بینی شما قرار دهد تا اکسیژن دریافت کنید. ممکن است برای شما داروی بیهوشی استفاده شود و یا از بی حسی استفاده شود. این مورد وابسته به نوع عمل برای شما و وضعیت شما دارد.

بعد از بی حس شدن گلو و زدن آرام بخش، پزشک آندوسکوپ را به سمت معده و یا صفرا هدایت می کند. سپس رنگی به داخل جاری ریخته می شود تا اعضا توسط اشعه ایکس دیده شوند.به همراه رنگ ممکن است کمی هوا نیز وارد مجاری شود در این صورت ممکن است کمی درد در شکم خود احساس کنید.

 سپس تصاویری از نماهای مختلف گرفته می شود. ممکن است برای گرفتن تصاویر مختلف نیاز باشد تا موقعیت خودتان را تغییر دهید. ممکن است نیاز باشد تا همزمان با این عمل، اقدامات دیگری نیز انجام شود از جلمه از بین بردن سنگ کیسه صفرا و یا رفع مسدودیت در نواحی دیگر


عوارض ERCP چیست؟

ای آر سی پی نیز همانند روش های دیگر عوارض احتمالی دارد. البته به خاطر داشته باشید این موارد برای همه افرادی که یا آر سی پی انجام می دهند رخ نمی دهد

برخی از این عوارض عبارتنداز:

 • التهاب پانکراس یا کیسه صفرا
 • عفونت
 • خونریزی
 • احتمال وقوع پارگی قسمت های داخلی روده کوچک یا مری و معده

همانطور که گفته شد این عوارض تنها برای افراد بسیار کمی رخ می دهد و جای نگرانی ندارد.


علائمی که بعد از ERCP باید به پزشک مراجعه کنید

در صورتی که بعد از اتمام ERCP و در دوران بهبود در خانه علائم زیر را مشاهده کردید بهتر است هرچه سریعتر به پزشک متخصص خود مراجعه کنید:

 • تب و لرز
 • درد شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس درد در گلو یا قفسه سینه

کلام آخر

در صورتی که پزشک تشخیص داد که نیاز است از این روش برای تشخیص بیماری استفاده شود خود را برای انجام آن آماده کنید و هرگونه سوالی در خصوص این روش داشتید از پزشک متخصص خود بپرسید. همچنین شما عزیزان می توانید از دکتر محمدرضا عباسی فوق تخصص گوارش و کبد در کادر پایین همین مقاله سوالات خود را در خصوص روش ERCP بپرسید.

دکتر محمدرضا عباسی متخصص گوارش و کبد

دکتر محمد رضا عباسی

فوق تخصص گوارش و کبد و مجاری صفراوی
وی دوره تخصص داخلی اش را در دانشگاه تهران گذرانده و به مدت سه سال با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته است. او دوره فوق تخصص گوارش و کبد بالغین را در دانشگاه شهید بهشتی گذارنده و مدرک خود را دریافت کرده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۵ دیدگاه ها
 1. احمد علینقی

  سلام
  همسرم چند سال پیش جراحی بای پس معده برای لاغری پیش دکتر فریدی در بیمارستان ایران مهر انجام داد. بعد از دو سال اواخر سال 1399 شن ریزه زیادی در کیسه صفرا جمع شد که اوایل سال جاری در همان بیمارستان کیسه صفرا برداشته شد. اینک پس از 8 ماه به دلیل درد در ناحیه جناغ سینه به دکتر فریدی مراجعه کردیم که امروز(پنجشنبه 1400/11/12) ایشان گفتند که در مجرای صفرا سنگ است. ایبشان نظر قطعی نداد که ما متوجه شویم. اول گفت با دارو رفع میشود. بعد از ام آر آی همسرم را در بیمارستان ایرانمهر بستری کردند. الان هم بستری است. نمی دانیم آندوسکپی میشود یا چیز دیگر.
  لطفا بفرمایید آیا ما کار درستی کردیم که همسرم را بستری کرده ایم؟ آنهم برای جراحی تا شنبه یکشنبه. اکنون که برای شما این پیام را میفرستم نمیدانم برنامه بیمارستان چیست؟ آیا راهکار فوری پیشنهاد میفرمایید. آیا لازم است درمان را قطع و کار دیگری انجام دهیم. نوشته اید فوری جواب میدهید. منتظرم.
  اگر تلفنی هم به من پاسخ بدهید سپاسگزارتان خواهم بود. تلفن من: 09122132813 احمد علینقی نام من است

  پاسخ
 2. ناصر بهننی

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  مادر من تاریخ بیست مهرماه ۱۴۰۱ دل درد شدید میشود منتقل میشن بیمارستان امام رضا تبریز الان نزدیک به ۵۰ روزه ercp شدن ولی هنوز تو بیمارستان بستری هستن و ترشحات زیادی از شکمشون خارج میشه در ضمن روی شکم از دو جا هر کدام ۵ سانت برش خورده که هنوز باز هستن یه جا هم پهلوی سمت راست حفره ایجاد کردن میخواستم زحمت بکشید راهنماییم بکنید که ایا در ادامه خطری مادر منو تهدید میکنه
  و اینکه تا کی قرار این ترشحات خارج بشه؟ ممنونم

  پاسخ
  • ۱

   پدر من همون بیمارستان اما رضا که سنگ صفرا داشت گفتن به روشerspسنگها رو بر میداریم ولی باعث بارگی صفرا و مرگ پدرم بعد از یکروز شدن در حالی که با پای خودش رفت اتاق عمل

   پاسخ
   • مرادی

    پدر خانم من هم در گنبد کاووس دچار سنگ مجرا ی صفرا شد و دکتر جراح به دکتر دیگر (سنجری ) که ercp انجام میداد ارجاع داد این دکتر این عمل را انجام داد و با پارگی صفرا فوت کرد در کل این عمل به دلیل عدم تبحر پزشکان مربوطه عمل خطرناکی است در گذشته با برداشتن صفرا این مجرا را با دست می دوشیدند و سنگ به روده کوچک می رفت
    توصیه من اینست که به دلیل ریسک بالای این عمل آنرا انجام ندهید

    پاسخ
 3. فرنوش راد

  سلام خسته نباشید من 5 سال هست بیماری psc دارم دوسال هست خارش شدید بدن دارم چندین دکتر مراجعه کردم دوتاشون فرمودند با ercp بهتر میشم ولی بقیه نظرشون این بود که کلا ercp برای بیماران psc خطرناک هست وباید برم تو لیست پیوند حالا واقعا موندم نمیدونم ercp رو انجام بدم یا نه میشه لطفا راهنمایی کنید من رو

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *